Mesterséges szaporítás tartja életben a kínai őshalat

Húsz éves kitartó kísérletezés és kutatómunka után a közép-kínai Hupej (Hubei) tartomány kutatóintézetében megszülettek az első mesterséges szaporítással életre hozott ritka halfajta, a kínai tok (Acipenser sinensis) első példányai - jelentette hétfőn a kínai sajtó.

Az eredmény azt jelenti, hogy a halfajtát, amelynek példányai az ősidőkben a császár asztalát ékesítették, sikerül megvédeni a kipusztulás veszélyétől, amelyet a halászok mohósága és egyéb természeti kockázatok jelentenek - nyilatkozta Kuo Pai-fu (Guo  Baifu), a kapcsolódó projekt igazgatója. Mint elhangzott, a mesterséges szaporításnak köszönhetően született Acipenser sinensisek első generációja 91 órát töltött inkubátorban. A 28 ezer megfelelően  előkészített tojásból a szakemberek több mint 15 ezer újszülött halra számítanak.

A kínai tok a Földön élő egyik legősibb élőlény, több mint 140  millió éve létezik. Kínában védett nemzeti kincsnek számít és nem  véletlenül a 2008. évi nyári olimpiai játékok öt kabalafigurájának egyike, a kék színű hal - Beibei is - az Acipenser sinesist  szimbolizálta. Annak idején Hong Kong kapott ajándékba öt példányt, amelyekből a legkisebb hamarosan elpusztult az Ocean Park akváriumában. Az állatorvosok szerint a hal halálát akkor egy barrakuda okozta, amely két nappal korábban megharapta.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.