Megunta a tetoválását? Nehezen szabadul tőle
Mi visz rá valakit, hogy változó mértékben nehézfémet is tartalmazó, szinte eltávolíthatatlan festékkel pecsételje meg a testét, ami ha úgy tetszik, kitartóbb elköteleződés lehet, mint mondjuk, egy eljegyzés.
Ahány ember, annyi motiváció; az ősibb, vallási, rituális indíttatástól kezdve, a közösséghez való tartozáson át egy átmulatott éjszakán fogant spontán ötletig bármi kiválthatja az elhatározást - írja a hvg.hu.
a göttingeni egyetem tanulmánya kilenc indokot gyűjtött össze, hogy miért vállalkozik valaki a tetováltatásra: esztétikai ok, az egyéniség megerősítése, csoporthoz tartozás kifejezése, lázadás a konvenciók ellen, személyes történetek megörökítése, kulturális tradíciók, a fizikai fájdalom szeretete, szexuális élet megfűszerezése (bizonyos beavatkozások esetében), továbbá a testmódosítástól való függőség.
Sokan részegen vagy drog hatása alatt tetováltatnak a testükre különböző ábrákat, amit utóbb megbánnak, ha elmúlik a módosult tudatállapot. Mások megunják a szerelmüket, és a kapcsolat bomlásával fölöslegessé válik az arra utaló tetoválás is.
Az állásinterjúk jelentős részén hátránynak számít a tetoválás - olyankor sokan takargatni igyekeznek, vagy fölmerül, hogy el kellene távolítani.
A tudomány mai állása szerint maximum 90 százalékos alapossággal lehet eltávolítani a tetkót - az egyszer tetovált bőr soha többé nem lesz ugyanolyan, mint a tetoválás előtt volt.
Minél silányabb minőségű a tetoválás, annál könnyebb eltávolítani. A profik különböző fémeket kevernek a festékbe - az maradandóbbá teszi az alkotást. Nem mindegy, milyen színű az ember bőre, milyen színű a festék, és melyik testtájra tetováltak.
Vannak már a bőrcsiszolásnál kevésbé fájdalmas és eredményesebb módszerek az eltávolításra. A legjobb jelenleg az úgynevezett Q-kapcsolt lézer. Egy kezlés 5 ezer forintba kerül, a tetoválás nagyságától és anyagától függően 5-20 kezelésre van szükség, hogy nagyjából hegmentesen eltűnjön a tetoválás.