Szökésben Barcelona olimpiai bajnoka
A hazai bírósági gyakorlatban vélhetően példa nélküli eset történt hétfőn: a többórás ítélethirdetésről megszökött két vádlott – két testvér. A Pesti Központi Kerületi Bíróság ugyanis nem jogerősen öt év fegyházra ítélte bűnsegédként elkövetett kábítószerrel való visszaélés miatt Farkas Péter olimpiai bajnokot, testvére, Farkas Károly pedig hét évet kapott. A több órás ítélethirdetés közben először Farkas Károly – rosszullétre hivatkozva – szünetet kért, de utóbb már nem tért vissza a tárgyalóterembe, ezért a bíróság nyomban elfogatóparancsot bocsátott ki ellene. Órákkal később újabb szünetet tartott a bíróság, de azután már az olimpiai bajnok birkózó sem ment vissza a terembe. Ennek ellenére az első fokú ítélet kihirdetésének végén a bírónő – távollétükben – elrendelte mindkét Farkas előzetes letartóztatását.
A távirati iroda jelentése szerint mindeközben a tárgyaló előtt rendőrök ültek. Tóth Mihály büntetőjogász azonban lapunknak azt mondta: a testvérek nem a hatóság őrizetéből szöktek meg, vagyis nem követtek el fogolyszökést. Bilincs azért nem volt rajtuk, mert megbilincselni csak azt lehet, aki a személyi szabadságától meg van fosztva. (Ezt 72 órára a rendőrség és az ügyészség teheti meg, ennél hosszabb időre pedig a bíróság.) Ebben az ügyben a vádlottak szabadon védekeztek. A nem jogerős büntetés kiszabásakor a bíróságnak döntenie kell arról, hogy elrendeli-e az előzetes letartóztatást, mert a büntetés súlyossága miatt tartani lehet a szökéstől vagy elrejtőzéstől. Ha elrendeli, a vádlott akkortól fogolynak számít, megbilincselhető és a rendőrség által őrizhető, sőt őrizendő.
A Farkas-fivérek viszont idézésre, önként jelentek meg a bírósági tárgyaláson, a bíró az ítélet kihirdetése után rendelte el az előzetes letartóztatásukat, a távozásuk tehát nem bűncselekmény – hangsúlyozta a büntetőjogász. Azért, hogy az elítéltek már korábban engedély nélkül elhagyták a bírósági tárgyalótermet, önmagában nem büntethető meg senki – tette hozzá.
Az elsőfokú ítélet indoklása szerint Farkas Károly és Németh Pál elsőrendű vádlott egy XVII. kerületi ingatlanon termesztette a marihuánát 2001 októberétől három éven át, így ők tettesként követték el a kábítószerrel való visszaélést, míg Barcelona olimpiai bajnoka az ehhez szükséges feltételeket biztosította, és lelepleződésük után bizonyítékokat kísérelt meg eltüntetni.
Farkas Károlyt és Németh Pált 2004 októberében azon a XVII. kerületi ingatlanon fogták el, ahol egy pincében több száz négyzetméteren folyt marihuána termesztése, szárítása, speciális táptalajon, szellőztető és öntözőberendezések segítségével. A helyszínen jelentős mennyiségű marihuánát foglaltak le a rendőrök, Farkas Pétert pedig nem sokkal később kerítették kézre.
A vádlottak az eljárás során többféle védekezést terjesztettek elő, így például azt, hogy kábítószerfüggők, ami enyhébb büntetés kiszabását teszi lehetővé, illetve hogy más, időközben elhunyt ember bérelte a pincét és minisztériumi engedéllyel végezte a marihuána-termesztést. Ám a bíróság ezeket a vádlotti vallomásokat nem fogadta el, és a kábítószer-függéssel kapcsolatban Funk Sándor, a Nyírő Gyula Kórház addiktológusa által beterjesztett orvosi dokumentumok hitelt érdemlőségét is „erősen kétségesnek” minősítette.
Az ítélethirdetés után a vád és a védelem is fellebbezett (a bíróság eleve már a szökést is fellebbezésnek minősítette), így Farkas Péter és társainak kábítószerügye a Fővárosi Bíróságon folytatódik majd másodfokon. Az ügy egyszer már eljutott másodfokra, ám akkor a Fővárosi Bíróság megsemmisítette az elsőfokú ítéletet és az eljárás megismétléséét rendelte el.