Mégsem jobb fenékre, mint hasra hízni
A Kalifornia Egyetem (Davis) Orvosi Központjának legújabb kutatása azonban megcáfolta ezt a régóta fennálló tézist – írja a Medipress. Az intézet kutatói megállapították, hogy a fenéktájékon, azaz gluteális szövetekben lerakódott zsírréteg abnormálisan nagymennyiségű kemerint és omentin-1 fehérjét tartalmat, amely a szervezetben gyulladásokat okozhat, valamint inzulin rezisztenciát eredményezhet, ami a korai metabolikus szindrómában szenvedők esetében a cukorbetegség kiváltó oka lehet.
A metabolikus szindróma kifejezés bizonyos rizikófaktorok együttes jelenlétére utal, amelyek együtt akár meg is ötszörözhetik a szívbetegségek és a diabétesz kialakulásának kockázatát. A rizikófaktorok között szerepelnek a nagy derékbőség, a magas sűrűségű lipoprotein (HDL), vagyis az úgynevezett „jó” koleszterin alacsony szintje, a magas vérnyomás, valamint a magas vércukor és a magas trigliceridszint. Az amerikai Betegségellenőrzési és Megelőzési Központ (CDC) statisztikai adatai szerint a 20 évnél idősebb amerikai felnőttek 35 százalékát érinti a metabolikus szindróma.
„A hasi tájékon lerakódott zsírról már korábban bebizonyosodott, hogy megnöveli a szívbetegségek és a diabétesz kockázatát, azonban a mostani kutatás rávilágított, hogy a gluteális, tehát a fenéktájon lerakódott zsírréteg sem ártalmatlan, különösen nem a metabolikus szindrómában szenvedő páciensek esetében” - nyilatkozta Dr. Ishwarlal Jialal, a Kalifornia Egyetem patológia professzora, a tanulmány szerzője.
A tanulmányt a Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism című orvostudományi szakfolyóirat márciusi számában fogják publikálni.