Megkezdődött az igazi "amerikai mesterlövész" gyilkosának pere
Routh ügyvédje nyitóbeszédében nem tagadta a gyilkosság tényét, de mint mondta, poszttraumás stressz-rendellenességben szenvedő ügyfelénél akkor "paranoid pszichotikus epizód lépett fel", ezért - mint elmeháborodottat - nem lehet elítélni. Állításának alátámasztására azzal érvelt, hogy maga Kyle nem sokkal a halála előtt, a lőtér felé tartva azt üzente sms-ben a kisteherautóban mellette ülő Littlefieldnek, hogy a velük utazó későbbi gyilkosuk bolond.
A vád ezzel szemben azt kívánja bizonyítani, hogy Routh tudatában volt annak, mit cselekszik, és tudatosan ölt.
A per várhatóan két hétig tart. Routh számára 3 millió dolláros óvadékot állapítottak meg.
Kyle özvegye, Taya, aki elsőként tanúskodott a tárgyaláson, arról beszélt, hogy a tragédia napján megérezte a bajt, amikor a lőtéren lévő férjével néhány szót váltott telefonon. A lövész kurtán beszélt, vélhetően azért, hogy felindultságát leplezze, és az aggódó feleség sms-ére már nem válaszolt.
Chris Kyle, aki az amerikai hadsereg minden idők leghatékonyabb mesterlövésze volt (bizonyítottan 160 ellenséget ölt meg), a 2009-es leszerelését követően önként segített veterántársainak abban, hogy leküzdjék a háború okozta mentális problémákat.
Az önéletrajzából készült - a címszerepben Bradley Cooperrel forgatott - film, az Amerikai mesterlövész üzenetéről vita bontakozott ki az amerikai közéletben. A konzervatívok jó része szerint az alkotás az amerikai katona legjobb tulajdonságait domborította ki, liberális oldalon viszont nem ment ritkaságszámba az a vélemény, hogy Kyle örömét lelte az általa vadaknak tekintett és dehumanizált irakiak gyilkolásában.
Clint Eastwood maga, aki köztudottan republikánus érzelmű, de az iraki háborút kifejezetten ellenezte, az afganisztáni beavatkozással kapcsolatban pedig szkeptikus volt, úgy nyilatkozott, hogy filmje apolitikus alkotás. Cooper ezzel összhangban arról beszélt, hogy szerepét "jellemtanulmányként" fogta fel.