Megdőlt a szélrekord, fokozott figyelemre szólít fel a katasztrófavédelem

Rekorderősségű széllökéssel járó hidegfront halad át Magyarország nagy része felett, a szélrekord megdőlt, volt olyan hely, ahol 172 km/h-ás széllökéseket is mértek. A viharos időjárás épületekben és fákban tett kárt, de az országos mobilhálózatban is fennakadásokat okoz.

Az először Nyugat-Magyarországon érzékelhető lehűlés miatt a reggeli órákban jelentős hőmérsékleti különbségek alakultak ki, az ország déli részén volt olyan település, ahol még 14 Celsius-fokot mértek, míg például Győr térségében akkor már csak 1-2 Celsius-fokot mutatott a hőmérő.

A hidegfront korábban még nem mért erősségű, óránként 172 kilométer erősségű széllökéssel járt a Veszprém megyei Kab-hegyen, de Balatonmáriánál, Balatonőszödnél, Fonyódnál, illetve Agárdnál és Sopronnál is óránként 100 kilométer közeli légmozgásokat mértek. Fodor Zoltán veszélyjelző meteorológus tájékoztatása szerint a vihar által érintett területek többségén óránként 70-85 kilométeres sebességű szelet mértek, a fővárosban a reggeli legerősebb széllökés óránként 83 kilométeres volt.


Leállt a T-Mobil hálózata

Az MTI információi szerint a viharos időjárás miatt nem lehet hívni a T-Mobile hálózatába tartozó telefonszámokat, illetve a hálózatból sem lehet hívást kezdeményezni. Egyes értesülések szerint a szélvihar megrongált egy átjátszótornyot, ez okozza a meghibásodást, amelynek elhárításán már dolgoznak. A többi szolgáltatónál egyelőre nem tudnak országos hibáról.

Folyamatosan riasztják a katasztrófavédelmet és a tűzoltóságot

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szakembereit csütörtökön az időjárás miatt mintegy 150 esethez riasztották kora délutánig, ez közel másfélszerese az egy átlagos napon beérkező hívásoknak. Fakidőlésekhez hetvenszer, vízszivattyúzásokhoz ötvenhez, míg épületkárokhoz huszonöt esetben hívtak segítséget, főként a dunántúli megyékből.

A fővárosi tűzoltókhoz a szokásosnál kétszer több riasztás érkezett csütörtök délutánig a Budapesten is átvonuló viharos szél miatt. A diszpécserszolgálathoz fél háromig 30 riasztás futott be, ezek közül 20 a szélvihar okozta károk elhárítása miatt. A tűzoltókat többi között fakidőlésekhez riasztották.

Baranyában a viharos szél miatt több tucatszor riasztották a katasztrófavédőket csütörtök kora délutánig. Az esetek többségében fák dőltek ki, ágak törtek le, épületek rongálódtak meg.

A viharos széla pécsi önkormányzat egyik épületének tetőgerincét is megbontotta. A megyei katasztrófavédelem ügyeletesének tájékoztatása szerint az okmányirodaként működő Kossuth téri épületet elkordonozták, személyi sérülés nem történt. A rekorderejű szél Veszprém megyében is súlyos károkat okozott; itt több helyen áramszünetet okozott a vihar, de a házak tetőszerkezete is több helyen megbomlott. Inotán és Sümegen két ház tetőszerkezetét bontotta meg a rendkívül erős szél. Fák dőltek villanyvezetékekre Tapolca, Devecser, Révfülöp és Öskü területén, az áramszolgáltató szakemberei jelenleg összesítik, hogy ez hány helyen okoz áramkimaradást. Ábrahámhegyen villanyoszlop dőlt rá egy házra.

Megemelkedett a Balaton vízszintje

A viharos erejű északnyugati szél további 20-25 centiméterrel megemelte az egyébként is sokéves maximumán, 126 centiméteren lévő balatoni vízszintet. A tó vize így sok helyen már elárasztja a déli partot. A kialakult helyzet főleg Balatonfenyvesen, Balatonmáriafürdőn és Balatonkeresztúron okoz problémát, ahol a belterületi elvezetőrendszerekben már egy ideje mélyebb a víz szintje, mint a Balatoné, így azokból nem tud elfolyni a víz.

A meteorológiai előrejelzés szerint a viharos erejű szél szombatig három hullámban okoz majd gondokat a térségben, s a jövő héten várható erős lehűlés miatt a belvizek, illetve a kiöntött vizek be fognak fagyni.

Az Orvosmeteorológusok napközben arra hívták fel a figyelmet, hogy a hidegfront ingerlékenységet, fejfájást, rossz közérzetet okozhat, valamint növelheti a baleseti kockázatát is.

Fokozott figyelemre szólít fel a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság arra kéri az úton levőket - a kialakult időjárási helyzetre való tekintettel, - hogy jobban figyeljenek saját maguk és embertársaik biztonságára. Mint arra emlékezetetnek, már a 70 km/h-nál erősebb szélvihar is veszélyes lehet, és komoly károkat okozhat. Az építmények tetőszerkezetét megbonthatja, akár le is szakíthatja azt, megrongálhatja a villany- és távbeszélő berendezések vezetékeit, könnyű épületeket dönthet össze, fákat dönthet ki.

Az úton levőknek azt ajánlják, hogy keressenek védett, stabil helyet, tartsuk távol magunkat a fáktól, épületektől, hisz a letört ágak, cserepek és üvegszilánkok könnyen sérülést okozhatnak. Védjük szemünket a portól, fejünket pedig a szél által felkapott tárgyaktól. Ne tartozkodjunk járművön, sátorban vagy gyengébb szerkezetű építményben mert azokból kitekintve nem érzékelhetjük reálisan a fenyegető veszélyt. Mint arra külön felhívják a figyelmet, a viharos erejű szél mellett tilos a szabadban bárminemű tűzveszélyes tevékenységet végezni.

Házunk lakásunk védelmében is tehetünk óvintézkedéseket: összegyűjthetjük például a ház környékén levő tárgyakat, melyket a szél felkaphat (kerti bútorok, szerszámok), a kerti fák meggyengült ágait lenyeshetjük. Épületen belül készüljünk fel az esetleges áramsünetre, áramtalanítsuk elektromos készülékeinket, az ajtókat és ablakokat zárjuk be. Az óvintézkedésekkel kéőbibi súlyos sérüléseket előzhetünk meg - hívja fel a figyelmet a katasztrófavédelem.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.