Megbánta tettét a taxisra lövöldöző kormányőr
A vádirat szerint a rendőrtiszti főiskolát végzett fiatalember a Köztársasági Őrezred tagjaként 2009. május 15-én az Önkormányzati Minisztérium Mérleg utcai épületénél látott el szolgálatot, amikor a kora reggeli órákban a tárca dolgozói számára fenntartott egyik parkolóhelyre egy taxis állt be.
A pár perce szolgálatba lépett vádlott figyelmeztette a taxist, hogy rossz helyen parkol, ám a taxis elment, és mire visszaért, a kormányőr már megkezdte az intézkedést, rögzítette a szabálytalankodó gépjármű adatait, és kérte a taxis személyi okmányait. Ekkor a taxis beült az autóba, de mielőtt elindulhatott volna, a kormányőr szorosan a jármű elé állt, mire a taxis sebességbe tette a járművet és többször megpróbált elindulni. Erre a kormányőr félreugrott, majd a távozó jármű hátsó kerekeire leadott három célzott lövést, ebből kettő az autót találta el a jobb oldali első ajtaján, illetve a csomagtartón, egy lövedék pedig az utcán gellert kapott, és egy gyanútlan járókelő lábát könnyebben megsebesítette.
Az ügyészség foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel vádolja a kormányőrt, a vádbeli cselekményért a törvény szerint három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
A több mint egy évtizede rendőrként dolgozó vádlott a tárgyaláson elmondta, hogy megbánta tettét, a megsebesített járókelőtől személyesen bocsánatot kért.
A vádlott elmondta, hogy csak néhány másodperce volt a döntésre, akkor úgy gondolta, hogy helyesen cselekedett, ma már azonban belátja, hogy hibázott, "túlreagálta" a történteket. Ebben azonban az is közrejátszhatott, hogy akkoriban "nőtt a terrorfenyegetettség érzése", a hírekben szerepelt a Magyarok Nyilai elnevezésű szervezet, amely kormánypárti politikusok otthonainál robbantott, a Nyugati téren pedig bombát találtak egy autóban.
A vádlott elmondta: a lövéssel az volt a célja, hogy megállítsa a taxist, és befejezze a megkezdett intézkedést. Bár a szabálysértési eljárás megindításához nem volt szükség a jármű feltartóztatására, az átvizsgálásához, esetlegesen benne lévő támadásra alkalmas eszközök megtalálásához igen. A vádlott által is őrzött minisztérium épületében pedig védett személyek dolgoztak.
A tárgyaláson meghallgatott fegyverszakértő elmondta, hogy a lövések enyhe szögben, de lefelé, a föld irányába tartottak, nem pedig emberre.
A tanúként meghallgatott taxis viszont arról beszélt, hogy a lövések után látta, ahogy a járókelők az utcán meggörnyedten futva kerestek menedéket. A taxis állította, hogy nem követett el szabálysértést, az eset után pedig feljelentést tett az V. kerületi kapitányságon.
A bíró elrendelte a vádlott pályaalkalmasságának vizsgálatát, a büntetőper februárban folytatódik majd.
Az esettel összefüggésben a taxis ellen is vádat emeltek, és egy másik eljárásban első fokon nem jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték hivatalos személy elleni erőszak miatt.