Már csak a műjég maradt
Alapvető szabály, hogy a szabad vizek jegére csak akkor szabad lépni, ha az kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. A gyakorlati tapasztalatok alapján az állóvizek jege akkor tekinthető kellő szilárdságúnak, ha vastagsága eléri vagy meghaladja a 12 cm-t.
Tilos szabad vizek jegén tartózkodni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között, járművel, kikötők és veszteglőhelyek területén, valamint folyóvizeken. A folyóvizeken a befagyás folyamatában jellemző ugyanis, hogy a már beállt jégmezőre újabb és újabb táblák torlódnak, rakódnak, ezek nem biztonságosak, ezért a rajtuk való közlekedés életveszélyes és tilos! A folyóvíz nemcsak ezért veszélyes: többnapos melegebb idő hatására a felület mosódik, a jég vastagsága csökken, szilárdsága romlik, ezért a rajta való közlekedés, sportolás, tartózkodás veszélyes - figyelmeztet a police.hu.
Azok, akik a jégen léket vágnak, jégkitermelést folytatnak, kötelesek a jégmentessé vált területet távolról felismerhető módon, egy méter magasságban elhelyezett, legalább 10-10 cm széles piros-fehér csíkozású korláttal megjelölni, körülhatárolni! Jégkitermelés, vagy más - jégen történő - munkavégzés esetén a munkáltató köteles figyelőszolgálatot szervezni és mentőeszközt biztosítani.
Ajánlatos azokon a területeken, ahol felnőttek vagy gyermekek tömeges megjelenése várható, például szabad strandok jegén, átkelési helyeknél, a jégből való mentéshez felúszó, nagyfelületű tárgyakat, falétrát vagy kötelet tartani. Fontos tanács, hogy a jeges vízből, a jégből mentett embert azonnal ne vigyük túlfűtött meleg helyre, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését beindítani, természetesen előzőleg a jeges ruházatától meg kell szabadítani. Az ilyen személyt minden esetben orvosi elsősegélyben, orvosi ellátásban kell részesíteni.
Továbbra sem lehet korcsolyázni az élővizeken
Az elmúlt egy-másfél hét hidegebb időjárásának hatására ugyan élővizeinken elkezdődött a jegesedés, ám az így kialakult jégréteg nem alkalmas sportolásra.
A Balatonon partközelben, sekélyebb vizek felett elkezdődött ugyan a jegesedés, de ott is csak 2-3 centiméter vastag a jég, ami nemcsak hogy a sportra, de még arra sem biztonságos, hogy a jégre merészkedjünk. Hiába voltak fagyosak az éjszakák, napközben az ilyenkor szokásosnál jóval enyhébb időben volt részünk szinte egész januárban, ezért nem tudott kialakulni jégtakaró legnagyobb tavunkon.
A Velencei-tavon sem jobb a helyzet, a tó déli oldalán körülbelül 3 centiméteres jégréteg alakult ki néhány napja, de vastagsága - a Balatonhoz hasonlóan - meg sem közelíti a biztonságos értéket, éppen ezért tilos a rálépés. A Fertő-tó osztrák oldalán sem nyitott még ki a környék legnagyobb élővízi jégpályája. Illmitz-nél jelenleg öt centiméter vastag a jég, ahhoz, hogy a tó Közép-Európa legnagyobb természetes jégpályájává váljon, legalább minusz 10 fok körüli hőmérsékleti értékekre lenne szükség, több napon át. Podersdorf pénteken 6-8 centiméteres volt a jégvastagság a hóréteg alatt, de még ez sem elegendő.
A Szegeden és környékén található kisebb tavakat (Vértó, Bika-tó, Méntelepi-tó, Városgazda-tó, Csemegi-tó, Sancer-tavak, Béketelepi-tó, Téglagyári tavak, Zápor-tó, Tarjáni záportó) a Szegedi Vízmű felügyeli. A lehűlés miatt elkezdtek befagyni ezek a vízfelületek is, ám a jég papírvékony, így az alföldi városban sincs korcsolyázásra alkalmas, kellően befagyott élővíz.
A bányatavak még veszélyesebbek lehetnek, a sekély partmenti vizek befagyása miatt esetleg úgy tűnhet, kellően stabil a jégréteg, de a hirtelen mélyülő víz fölött jóval nehezebben képződik jég, ezért bányató jegére menni még vastag jégréteg esetén is kockázatos.
Az Időkép 30 napos előrejelzése szerint ráadásul az eddig is enyhe tél tovább enyhül: a hétvégén már 8-10°C körüli maximumokra készülhetünk, és az éjszakai keményebb mínuszoknak is lassan vége szakad, ez pedig nem kecsegtet túl sok jóval a korcsolyázónak. Annak, aki mégsem akar lemondani erről a kellemes kikapcsolódásról, még mindig ott van a műjég, korábbi cikkünkben a fővárosban található szabadtéri helyszínek közül válogattunk.