Még mindig az anorexiás modellek a befutók

Bár egyre több duci modell néz ránk a magazinok címlapjairól, a divat fővárosában még mindig a szupervékony modelleket preferálják.

Noha a szívószál divatmodellek kora lassan leáldozóban van: ez bizonyítja az Elle márciusi különszámának eladott példányszámai is. A patinás divatmagazin teltebb modelleket bemutató különkiadással kedveskedett olvasóinak, mire az újság eladásai megugrottak. Mark Fast neves divattervező pedig, miután olyan kritikákat kapott, hogy ruháit csak vékony nőkre tervezi, olyan bemutatókkal állt elő, ahol a brit 12-es és az amerikai 8-as (európai 32-es)méretet meghaladó modellek szerepeltek.

Szeptemberben a 2011-es New York-i tavasz-nyári divathéten külön bemutatót tartottak a teltebb nők számára: ez volt az első ilyen jellegű újítás a divatvilágban, ám az esemény csupán a nagyobb szabású divatbemutatók mellékágaként jelent meg. Ez is bizonyítja, hiába éri mind több támadás az anorexiára hajazó modelleket, még mindig ők a befutók a divat fellegváraiban. Úgy tűnik, a divatvilágban betöltött vezető szerepük ellenére New York és London a duci modellek tekintetében lemaradásban van.

Almán és paradicsomon élt: meghalt

A teltebb idomú modellek irányába történő elmozdulás 2006-ban gyorsult fel, amikor Ana Carolina Reston brazil modell anorexia következtében meghalt, ami valósággal sokkolta a divatvilágot. A 174 centis modell mindössze negyven kilót nyomott.

A fiatal lány tragédiája nemzetközi fellépést indított el az anorexia ellen. Halála után Spanyolországban és Olaszországban betiltották a bizonyos testtömeg-index alatt lévő modellek foglalkoztatását, Nagy-Britanniában pedig kissé enyhébb formában csak azokat a túlságosan sovány modelleket tiltották ki a kifutókról, akik még nem töltötték be a 16. életévüket. Két évvel később Franciaországban minden idők legszigorúbb szabályozását terjesztették a parlament elé, mely szerint súlyos pénzbírsággal büntetik az extrémitás "mutogatóit".

"Úgy akarok kinézni, mint Ő"

Az immár divattá vált anorexia problémája sokkal sokrétűbb, mint azt elsőként gondolnánk. Nem szimplán esztétikai kérdés, azaz nem különösebben szép vagy éppen csábító egy csontsoványra aszalódott női test. Ám a fiatal lányok milliói gondolják úgy, így kell kinéznie egy igazi nőnek. A piszkafa modellek nem csupán a kifutók királyai, hanem a kor tinédzsereinek ikonjai is egyben. A súlyos testképzavarral küszködő, magukat gyötrő leánykákra pedig, nem szépség, modellkarrier vagy éppen megbecsülés vár, hanem sok esetben a halál.

Csontsovány  manöken vonul a kifutón
New York, 2007. január 13. Csontsovány manöken vonul a kifutón a Rosa Cha divatház tavaszi kollekciójának bemutatóján 2006. szeptemberében New Yorkban. Az Amerikai Divattervezők Tanácsa 2007. január 12-én, három héttel az őszi kollekciók bemutatói előtt, közzétett egy ajánlást, amely segít a manökeneknek az egészséges életmód kialakításában, az egészségmegőrzésben, a táplálkozási zavarok (anorexia nervosa és a bulimia nervosa ) elkerülésében, valamint a láncdohányzásról való leszokásban. (MTI/AP/Diane Bondareff)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.