Májgyulladást kockáztat a tetoválással
A tetoválók valaha minden egyes szúrást saját kezével végzett, ma azonban a tetoválógép percenként 3000 alkalommal átdöfi a bőrt, és a szakemberek szerint egy órányi kezelés 180 000 parányi, vér útján terjedő betegségforrást jelent.
Siavash Jafari és munkatársai harminc országból 124, tetoválással foglalkozó orvosi vizsgálat adatait összegezte. Az érintett országok között volt az Egyesült Államok, Kanada, Irán, Olaszország és Brazilia. A kutatást végzők úgy találták, hogy a fertőző májgyulladás előfordulása egyenesen arányos volt a tetováltak számával.
A "bőrfestészet" az utóbbi években vált népszerűvé. Az amerikai kutatók külön kiemelték, hogy akkor kezdtek ezzel a témával foglalkozni, amikor tudomásukra jutott, hogy a hepatitisz C különösen a büntetésvégrehajtási intézetekben lett rendkívül gyakori, ahol a fiatalok körében a tetoválás általánosan elfogadott, sőt elvárt szokás.
A statisztika szerint a 30 évesnél fiatalabb amerikaiak 36 százaléka visel legalább egy tetoválást. Kanadában a főiskolások, egyetemisták nyolc százalékának van valamilyen tetoválása és 21 százalékuk még tovább akarja dekoráltatni magát.
"Mivel a tetováló tűk a vérrel, a testfolyadékokkal kerülnek közvetlen kapcsolatba, ha ezeket nemcsak egyetlen személy kezelésére használják, ha nem sterilizálják tökéletesen, a legkülönbözőbb fertőző betegségeket terjeszthetik".
"Ráadásul a festékeket sem steril tartályokban tartják, így azok is továbbíthatják a fertőző vírust vagy az allergiás tényezőt" - hangsúlyozta a tanulmány szerzője. A tetoválással okozott betegségek között nemcsak a májgyulladás fordul elő, hanem a tetanusz, a vérbaj és HIV-fertőzés.