Magyarország-Brazília 2:1 - A hétszeres világbajnok aranylábú doktorok
Nemzeti színű mezében elszántan kocogott ki idén júliusban a Manchesteri City edzőstadionjának gyepére Dr. Hernold László. Az aneszteziológus szakorvos a Magyar Labdarúgó Orvos-válogatott (MLO) szövetségi kapitánya, ha csak teheti, maga is pályára lép. A brazil csapattal szembeni mérkőzésükre készülve azt már tudta: 2010-es világbajnoki győzelmüket nem ismételhetik meg, a trófeáért a spanyolok és az angolok küzdenek. Biztos volt azonban abban is, hogy a magyar válogatott, ahogy eddig már többször, ismét elpáholja a brazilokat. Összecsapásuk tétje idén a bronzérem volt. Miközben a himnuszt hallgatta, szeme előtt lepergett csapata sikereinek története.
A magyar doktorokra, éppen húsz évvel ezelőtti első nemzetközi pályára lépésükkor kevesen fogadtak volna. A Dr. Csiák Gyula sárkeresztesi háziorvos szervezésében megalakult Háziorvos Válogatottból létrehozott MLO 1991 szeptember 16-án vívta első mérkőzését a Lettország csapatával az Orvos Labdarúgó Európa-bajnokságon az olaszországi Bibionéban. Győztek. És aztán megint és megint. Az egy hétig tartó torna végén a döntőt a grúz válogatottal játszották. A magyar orvosok ellen a kipróbált játékosokkal felálló ellenfél csaknem tehetetlen volt: a meccs 5:0-ás magyar győzelemmel zárult. A doktorok Európa bajnokok lettek.
Az Eb-kupával hazatérő válogatottra a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) is felfigyelt. Közreműködésével a csapat megkereste azokat az orvosokat, akik valaha rúgták a bőrt a magyar Nemzeti Bajnokság három osztályának valamelyikében. Az MLO így számos, korábban az NBI-es, NBII-es, vagy NBIII-as magyar kluboknál leigazolt focistával léphetett pályára. Játékosai közé idővel bekerült több háziorvos, sebész, fogorvos, traumatológus, de a kerettagok között ma már van kórboncnok és kórházigazgató is. Ezzel együtt gondoltak az utánpótlásra is – figyelni kezdték a négy magyar orvosegyetem csapatainak mérkőzéseit.
Megalakult az Orvos Barátok Labdarúgó Egyesülete (OBLE), a válogatott pedig 1992-ben részt vett az Orvos Labdarúgó Világbajnokságon. A Jesoloban rendezett tornán a harmadikok lettek. A következő évben St. Maloban az ötödik helyet szerezték meg, 1994-ben Evianban a VB harmadik helyen végeztek. De hamar kiderült, hogy a bajnoki eredmények megszerzéséhez nem elég a sportolók lelkesedése, pénz is kell.
Márpedig, ahogy lenni szokott, éppen pénzből volt a legkevesebb. Állami segítséget a csapat nem kapott és szponzoruk sem volt. A labdarúgásért lelkesedő orvosok pedig 1995-ben már nem tudták összedobni a következő vb-szereplés költségeit. A többségében megyei csapatokban leigazolt játékosok így legfeljebb egy-egy hazai barátságos mérkőzésen léphettek együtt a pályára. Egészen 1997-ig, amikor a válogatott, az OBLE tagjai által összeadott pénzből ismét belevágott.
A visszatérés jól sikerült: a Szalonikiben rendezett Orvosi Euro-Mediterrán Játékokon megszerezték az első helyet. Ez azonban csak a kezdet volt. A doktorok válogatottja 1998-ban Klagenfurtban legyőzte az argentinokat és világbajnok lett, majd Szalonikiben megvédték előző évi címüket. És a folytatást is sok csapat megirigyelné: a magyar orvosok válogatottja megvédte VB-címét 1999-ben St. Tropezban, 2000-ben Cannesban, 2001-ben Evianban is. Döntőben csak 2002-ben, éppen itthon kaptak ki. A Balatonnál megrendezett világbajnokságon ezüstérmesek lettek. Igaz, a csorbát egy évvel később Stirlingben kiköszörülték – a világbajnoki címet visszaszerezték.
A következő években nem ment ilyen jól. A csapat a legrosszabbul 2004-ben Garmischban szerepelt. A címvédők a tizenharmadik helyen zártak. Aztán voltak hatodikak és negyedikek. Az évről-évre lassan magára találó válogatott 2008-ban megint a csúcson volt: a Klaipedában megrendezett Orvos Labdarúgó Világbajnokságot megnyerték. Ezt követően Alicanteben 2009-ben harmadikok lettek, a 2010-es innsbrucki vb-n pedig ismét bajnokok voltak. Az újabb világbajnoki aranyhoz az angolokat páholták el 2:0-ra.
A Manchester City stadionjában pályára lépni önmagában is olyasmi, amire a focisták többsége csak vágyhat. A magyar doktorok azonban 2011-ben megdolgoztak ezért az élményért. Csapatuk az amerikai, a német, és a svéd válogatottal került egy selejtező csoportba. Az amerikaiakat 4:0-ra verték, a németektől 1:0-ra kikaptak. A továbbjutást a svédek feletti 4:0-ás győzelem biztosította.
A következő fordulóban a litván válogatottal kerültek szembe. A mérkőzés rosszul indult, az ellenfél megszerezte a vezetést. Ezzel azonban vége is volt – a magyar válogatott 0:1-ről fordított, és végül 4:1-es eredménnyel búcsúztatta a litvánokat.
Kevésbé voltak szerencsések a spanyolokkal. Az első félidő végéig nem esett gól, a második félidőben viszont a kifutó magyar kapus összeütközött az egyik spanyol játékossal, a lepattanó labdát pedig egy másik támadó három méterről a hálóba pöccintette. A címvédő válogatott ezzel az egy góllal kikapott. Az áhított vb-győzelem helyett így jutottak a brazilokkal szembeni címosztó meccsig.
Akárhogy is volt, a címosztó végét jelző bírói síp éles hangjának a brazil válogatott nem örült igazán. Dr. Hernold László fáradtan, de elégedetten baktatott az öltöző felé: Magyarország-Brazília 2:1. A 2011-es VB bronzérem a magyar doktoroké lett. Ami szép eredmény. Igaz, a szövetségi kapitány biztos volt benne, hogy csapatában több van. Hogy jól gondolta-e, Malmőben, a 2012-es vb-n kiderül.
Lezuhanyozott, felöltözött és a szállodába indult. Közben azon morfondírozott, ellenfeleik mennyivel könnyebb helyzetben vannak.
A 2011-es vb-re 12 nemzet küldte el orvos-válogatottját. Méghozzá úgy, hogy a csapatok mindegyikét erős szponzorok, vagy országuk valamelyik minisztériuma segítette. Kivétel csak egyetlen volt – a magyar csapat. Kitüntetéseket már kaptak itthon, támogatást azonban soha. Ahogy az elmúlt két évtizedben mindig, a válogatott az idén is a kerettagok pénzéből utazott. Méghozzá úgy, hogy az idősebb játékosok kifizették pályakezdő, tehát egy utcaseprő béréért dolgozó kollégáik útiköltségét és szállását. Pénzükből nemzeti színű mezük cseréjére nem futotta, holott a meglévő felsőn a csapat világbajnoki címeit jelző csillagokból még csak hat van. Pedig a válogatott 2010 óta hétszeres világbajnok.
A csatárként játszó Dr. Hernold László másnap lelkesen szurkolt a spanyol és az angol orvos-válogatott összecsapásán. A mérkőzés kilencven perce 2:2-es döntetlent hozott, a bajnoki kupa sorsát így az idén tizenegyesek döntötték el. A csatárok és a kapusok harcában a britek szerepeltek gyengébben, az aranyérem a spanyoloké lett.
A magyar szövetségi kapitány, aki egyben az OBLE elnöke is, a döntőről hazatérve már a következő évek győzelmeire gondolt. Helyzetük jövőre jobb lesz az eddiginél – csapata végre megtalálta első szponzorát. Így a 2012-es svédországi vbB mintegy 4,5 millió forintos költségéből 1,5 millió forint már megvan. Azt viszont még nem tudja: honnan szedik össze azt a néhány millió forintot, ami a 2013-as magyarországi világbajnokság megrendezéséhez kell. A nemzetközi szövetség vezetősége ugyan a rendezés jogát az Egyesült Államok helyett hazánknak adta. Pénzt azonban, ahogy senkinek, úgy Magyarországnak sem adott. Márpedig lemondani hatalmas blama lenne.