Magyar sportlegenda tiszteletére épült a spanyol focistadion
Kubala László, a kiemelkedő képességű labdarúgó játékos karrierje során játszott a magyar, a csehszlovák, de még a spanyol válogatottban is. A magyar focistát 1999-ben a 20. század száz legnagyobb labdarúgó játékosa közé választotta a World Soccer Magazine.
Kubala tehetségével már a korai éveiben kitűnt, kibontakozását azonban folyamatosan gátolta, hogy a besorolástól félve lavíroznia kellett Magyarország és az akkori Csehszlovákia között. A kommunista hatalomátvétel után lefizetett néhány csempészt, hogy vigyék el Olaszországba, amiért a FIFA két és fél évre eltiltotta a játéktól. Természetesen a fociról nem tudott ez idő alatt sem lemondani, ezért az ott élő magyarokból csapatot szervezett Hungária néven, mely a felkészülési meccseken legyőzte a Real Madrid-ot és a spanyol válogatott is. Ekkor figyeltek fel tehetségére, és 1950-ben szerződést ajánlott neki az FC Barcelona. Mivel már régóta tervbe volt véve egy új stadion, és a magyar sztárt is óriási érdeklődéssel várták, végül az ő tiszteletére építették meg a Camp Nou-t, a világ legszélesebb futballstadionját.
Kubala nagylelkűségéről is híres volt, honfitársait segítette, amiben csak tudta: kezdetben Puskás Ferencet is támogatta anyagilag, mikor a mára legendává vált focista Spanyolországba szerződött.
Számos csapat akarta leigazolni Kubalát, többek közt az Inter Milan és a Torino is. Ő bele is egyezett, hogy játszik a Torinóban egy barátságos meccs erejéig, de fia betegsége miatt lekéste a gépet. Szerencséjére: ugyanis a visszaúton a gép lezuhant, és mindenki meghalt a fedélzeten.
A Barcelona századik évfordulóján, 1999-ben a szurkolók a csapat történetének legjobb játékosának választották, olyan hírességeket utasítva maga mögé, mint Maradona, vagy Romario.
A Camp Nou központi helyén 2009. szeptember 24-én leplezték le a valaha élt egyik legnépszerűbb játékos szobrát, Kubala Lászlóét.
Gigantikus épület csillagászati összegből
A stadiont 1954 és 1957 között építették az FC Barcelona labdarúgó csapat számára. Eredetileg az Estadi del Futbol Club Barcelona nevet viselte, egészen 2000-ig, amikor is a tagok egy szavazáson azt javasolták, hogy az addigi becenév, Camp Nou („Új stadion”) legyen az épület hivatalos neve. Az illetékesek végül engedtek a nyomásnak és átkeresztelték a stadiont.
A létesítményt az évek során folyamatosan fejlesztették. Mai állapotában alapterülete 55.000 m2 (250m x 220m), legmagasabb pontja 48 méter és akár 98.787 fő befogadására is képes. Az építkezés összköltsége 288 millió pezeta volt (közel 500 millió forint), ami jóval meghaladta tervezett költségkeretet, így a klubnak sok éven át kellett törlesztenie a gigantikus stadion adósságait.
Átadása óta a Nou Camp számos sport és kulturális rendezvénynek adott otthont. A stadionban például II. János Pál pápa is tartott már misét, melyen 120.000 hívő vett részt, de olyan hírességek is felléptek, mint Frank Sinatra, Bruce Springsteen vagy Michael Jackson.