Magyar fejlesztésű app véd a lehallgatás ellen
Bárki, akinek haszna származhat bizalmas információk, banki, jogi, orvosi, üzleti, munkáltatói, vagy egyéb személyes természetű adataink megszerzéséből, mobilhívásaink figyelésével ezt meg tudja oldani. Egy magyar fejlesztés, a CryptTalk segítségével teljes mértékben kizárható ez a hallgatózás.
– Amikor ezt a módszert használjuk, internetalapú telefonhívást hozunk létre – a Skype-hoz vagy a Viberhez hasonlóan. Mi ezt az interneten továbbított telefonhívást, azaz adatcsomagot titkosítjuk a ma elérhető legjobb eljárásokkal. A titkosítás tehát közvetlenül két végpont között történik, a telefonbeszélgetés tartalma nem folyik át semmilyen központi kiszolgálón, és azt harmadik fél nem tudja megfejteni. A programmal védett beszélgetéseket sem külső harmadik fél, sem a szoftver fejlesztői nem tudják visszafejteni, mert azt a titkosítást, amelyet használ, a tudomány mai állása szerint a világ legnagyobb kapacitású számítógépeinek is évmilliárdokba telne megfejteni – avat be a részletekbe Kun Szabolcs, az eljárást fejlesztő Arenim Technologies vezérigazgatója.
Az ötlet Magyarországon született, itt is fejlesztették ki, a budapesti Infoparkban található központban jelenleg is húszfős csapat tökéletesíti a megoldást. A cégalapítók tapasztalt távközlési mérnökök, akik Minerva-Soft nevű közös cégüknél az elmúlt évtizedben számos nemzetközi és hazai nagyvállalatnak fejlesztettek ki telefonos ügyfélszolgálati rendszereket. A mobilkommunikáció biztonságossá tétele, feltörhetetlen titkosítása ügyfeleiknél logikus piaci igényként merült fel, amellyel munkájuk során rendszeresen találkoztak. Tulajdonképpen innen jött a CryptTalk ötlete.
– A koncepció és a tulajdonképpeni termék kidolgozása után úgy döntöttünk, külön céget alapítunk – ez lett a 2013 januárja óta működő Arenim Technologies –, amely kifejezetten a CryptTalk forgalmazására koncentrál. És bár Magyarországon dolgozunk, a céget Svédországban alapítottuk, mert a cégeknek és magánembereknek szánt lehallgatás elleni védelem új terület, a technológiánknak pedig komoly világpiaci potenciálja van. Svédország a biztonságot és a jogi környezet stabilitását tekintve a világ egyik „legmegbízhatóbb” országa, és megvan az az előnye is, hogy adminisztrációs szempontból innen exportálható Európán kívülre a lehető legegyszerűbben egy olyan szolgáltatás, mint a miénk – vázolta a közelmúltat Kun Szabolcs.
A magyar fejlesztésű, mobillehallgatás ellen védő, magánfelhasználóknak szóló, az App Store-ból ingyenesen letölthető változatot Európa legnagyobb technológiai rendezvényén, a dublini The Summiton mutatták be. (A magánfelhasználói verzió ugyanazt a biztonsági szintet nyújtja, mint a korábban bemutatott vállalati.) A lehallgatás ellen védő telefonszolgáltatás 30 napos ingyenes próbaidőszak után előfizethető – a havidíj még itthon is elfogadható –, vagy „fogadó üzemmódban” ingyenesen tovább használható korlátlan mennyiségű telefonbeszélgetés vagy azonnali szöveges üzenet védelmére.
Ezt a védelmet a letöltés és egy e-mailes regisztrációt követően bárki azonnal kihasználhatja. Az ügyfelek kommunikációját a rendszer fejlesztői se tudják visszafejteni, így egy támadó még a Crypt-Talk-rendszer terveinek és forráskódjának birtokában sem veszélyeztethetné a felhasználók biztonságát. Az alkalmazás használatához mindössze internetkapcsolatra, illetve iPhone-ra vagy iPadre van szükség. A következő változat a Windows Phone-hoz készül.
A védett telefonbeszélgetések, szöveges üzenetek kódolását tehát a rendőrség és a nemzetbiztonsági szakszolgálatok sem tudják visszafejteni. Szakszolgálati kérésre viszont azonnal, mérlegelés nélkül kizárják az adott felhasználót a szolgáltatásból, hiszen a fejlesztők ezzel a szolgáltatással nem bűnözőket támogatnak, hanem a törvénytelen lehallgatást segítik megelőzni, ehhez pedig minden cégnek és állampolgárnak joga van.