Lefényképezték a világ egyik legritkább macskaféléjét
A fajról sokáig azt hitték, réges-rég kihalt, ám 2002-ben a Sarawakban található Gunung Mulu nemzeti parkban sikerült lencsevégre kapni egy példányt.
A Londoni Zoológiai Társaság és az Imperial College London kutatói most ismét gyarapították a rejtélyes állatról készült fotók számát. A szakemberek kameracsapdákat szereltek fel a Borneó északi részén elterülő esőerdőbe, és a vörösmacska mellett sikerült lefényképezniük négy másik vadmacskafajt is: Szunda ködfoltos párducot (Neofelis diardi), leopárdmacskát (Prionailurus bengalensis), laposfejű macskát (Prionailurus planiceps) és márványfoltos macskát (Pardofelis marmorata) is – adta hírül a Yahoo. A négyből három faj szerepel a veszélyeztetett fajok vörös listáján.
„Nagyon meglepődtünk, hogy ennyi borneói vörös macskát láttunk a területen, ahol a természetes erdők nagy részét kiirtották a fakereskedelem miatt" - idézi a portál Robert Ewerst, az Imperial College London kutatóját. A főleg rágcsálókkal és madarakkal táplálkozó macskaféléről keveset tudnak a szakemberek, ennek egyik oka, hogy nagyon félénk, rejtőzködő állat, másrészt nagyon kevés, a Természetvédelmi Világszövetség becslése szerint nagyjából 2500 példány él már csak a szabadban. A kutatók sötéten látják a faj jövőjét, becslésük szerint az elkövetkező tizenkét évben a populáció egyedeinek száma 20 százalékkal csökkenni fog a borneói erdőirtás miatt.
Annak, hogy most mégis több egyedet is sikerült lefotózniuk, Oliver Wearn, a Londoni Zoológiai Társaság kutatója szerint az az oka, hogy a kamerákat véletlenszerűen helyezték el az erdőben, eredményesebbek voltak így, mint ha megpróbálták volna kitalálni, hová érdemes rakni a lencséket.
A ritka macskáról készült fotókat ide kattintva megtekinthetik.