Gyertyáról villanyra váltanak
Egy bukaresti fiatalember a fejébe vette, hogy a szó szoros értelmében fényt visz több százezer otthonba, ahol a XXI. század elején még mindig gyertyával világítanak. Iulian Angheluta először 2008-ban járt a Hunyad megyei Ursici településen: egy karácsonyi adomány akció résztvevőjeként vitt élelmiszereket a nehezen megközelíthető hegyvidéki településre, ahol a helybéliek 12-13 kilométert gyalogoltak az első falidugaszig, hogy feltöltsék a mobiltelefonjukat. (Amelyet aztán használni is csak úgy tudtak, ha az otthonuktól több kilométerre megkeresték a térerőt!) Anghelutát elbűvölte a táj idilli szépsége és a hegyvidéki tanyavilág lakóinak makacs kitartása, ezért gyakran visszalátogatott. A nehezen megnyíló helyiektől csak többévi ismerkedés után tudta meg, hogy mit hiányolnak a leginkább: a fényt.
Múzeumba kerül a régimódi kerozinlámpa Thinkstock |
Noha hivatalosan Románia villamosítása fél évszázada befejeződött, az országban közel 300 ezer olyan háztartás van, ahol nincs áram. Létezik ugyan kormánystratégia a hegyvidéki települések hálózati csatlakoztatására, de ennek határidejét folyton kitolják. Angheluta rájött, hogy a szétszórt házakból álló hegyvidéki települések villamosítására a legjobb megoldás a zöldenergia. Nincs szükség többmilliós beruházásra, Ursici villamosítása például 7500 euróból (2,2 millió forint) megoldható.
A reklámszakmában dolgozó fiatalember az első napelem árát több hónapon át gyűjtötte, a következő tizenháromét pár nap alatt. Egy blogger felfigyelt ugyanis a projektre, majd másik harminc társa is írt róla. Pár nap után egy bank felajánlotta, hogy átvállalják a projekt teljes költségét: tetszett nekik, hogy hosszú távú megoldást nyújt a közösség gondjaira.
Ursici 51 lakójának az otthonába 2013 karácsonyán már villanyfénynél osont be az angyal. Azóta pedig a Fény Romániának projekt keretében villamosították – többek közt – az utolsó négy iskolát. A projektről nemrég fényképkiállítás nyílt Bukarestben az egykori királyi palotában, az első fővárosi épületben, amelybe bevezették az áramot – pontosan 133 éve.