A sokféleség egzotikus világa
Aki végignézi a filmet, azt tapasztalja majd: fantasztikus változatossága van az étkezésnek ebben az országban. Ehetsz utcán, csónakban az úszó piacon, felhőkarcoló tetejére telepített luxusétteremben, esetleg a királyi konyha főztjéből. Egyébként is Thaiföldön mindenütt esznek - sokak állítása szerint az ország lakói folyamatosan ezt teszik.
Thaiföld soha nem volt gyarmat. Elkerülte a szomszéd országok - az indokínai államok és Burma sorsát. De ez nem jelenti azt, hogy érintetlenül hagyta volna akár az európai kultúra. Sokan emlékeznek az Anna és a király című filmre, amely azt mutatja meg, hogyan találkozik egy brit özvegyaszszony személyében a viktoriánus kultúra az akkor még Sziámnak nevezett ország világával. Nos, nemcsak a viktoriánusok, de a korábbi hajósok is megmerítkeztek ebben a világban. Ennek nyoma például a kókusztej használata az itteni konyhában. A források szerint az európai utazóknak felettébb hiányzó tejet pótolták ezzel. A kókusz ez a fantasztikus növény sokféle ételbe, édességben kapott főszerepet, akárcsak a banán helyi változatai.
Aki külföldön egy kicsit szabadabban lehet, nem mulaszthatja el a piac felkeresését. A nemzetek ugyanis itt valódi arcukat tárják fel, mondhatni a belsejüket, legalábbis, amit majd elfogyasztanak. Ne csodálkozzunk: Thaiföldön rovarok és kukacok is szerepelnek s menün. Különbözőek vagyunk.
A thaiok egyszerűen és gyorsan főznek, sütnek. A vok, a serpenyő a fő eszközük, s pillanatok alatt elkészülnek így az ételek. Viszont - ó ázsiai díszítőművészet! - sokat adnak a látványra. Az egyszerű út menti fapados kifőzdében is figyelnek arra, hogy az étel csodálatos kinézete is elragadja a szemlélőt. Hátha még ezt a királyi palota konyhaművészei teszik? Érdemes megcsodálni a kézügyességet, amellyel csipkévé faragják az asztalra kerülő mangót.
Bangkok fő látványosság a korábbi királyi palota együttese a fantasztikus arany pagodákkal és sztúpákkal. Buddhista pagodákban egyébként is hiány ebben a nagyon jámbor országban, ahogy sokszor találkozhatunk borotvált fejű sárga lepedőbe öltözött szerzetesekkel, akik azért járják a városokat, hogy elfogadják a világiak ételadományait. Thaiföldön azonban találkozhatunk a hinduizmus építészeti emlékeivel - ahogy asztalukon is megjelennek indiai eredetű étkek.
A lényeg a sokféleségben van. Az édes, az erős, a savanyú ízek keverednek, meglepetést okoznak. Akárcsak az ország megannyi kulturális értéke. Felszisszenünk az élvezetektől. Nem szabad kihagyni! (M. G.)