A cellalakók igazsága

A napokban szabadlábra helyezték S. Sándort, akit azzal vádolnak, hogy megölte anyját, Balla Irma fideszes önkormányzati képviselőt. A fiatalember tudósítónknak azt nyilatkozta: nem tudja elképzelni azt az embert, aki az édesanyjával szemben ilyen brutalitásra képes lenne.

Több mint egy év börtönben töltött idő után csütörtökön szabadlábra helyezték S. Sándort, a 2007-ben meggyilkolt debreceni fideszes képviselő, Balla Irma fiát, aki az első szabad estéjét - mint megtudtam tőle - újságolvasással töltötte testvére, S. Vanda társaságában, közös budapesti otthonukban. A harmincéves fiatalember megkeresésemre azt mondta: annak nézett utána, hogy az elmúlt hónapokban mit írt a büntetőperéről a sajtó. Úgy véli, az írások többségéből kiviláglott az ártatlansága. Miért fontos ez, kérdeztem tőle, mire azt válaszolta: mert erőt ad neki, hogy sokan kiálltak mellette.

Mint arról lapunkban korábban beszámoltunk, Balla Irmát brutális kegyetlenséggel meggyilkolták, majd megbecstelenítették debreceni otthonában. A gyilkosság elkövetésével fiát vádolják, akit tavaly áprilisban helyezték előzetes letartóztatásba. Büntetőperének első szakasza pár hete lezárult, s az utolsó tárgyalási napon ügyvédje, Magyar György indítványozta védence szabadlábra helyezését. A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a kérelmet elutasította, de másodfokon a Debreceni Ítélőtábla megszüntette S. Sándor letartóztatását. Ez nem jelent felmentő ítéletet, a fiatalember - aki az ártatlanságát hangoztatta a bíróság előtt - továbbra is vádlott maradt, de szabadlábon védekezhet.

S. Sándor fölidézte a rács mögött töltött hónapokat. Azt mondta, annyira megdöbbentette a letartóztatása, hogy az első hetekben föl sem tudta fogni, hogy börtönben van. A letartóztatása után egy hónapig egy debreceni rendőrségi fogdában volt, később nyolc hónapot töltött a debreceni büntetés-végrehajtási intézetben, majd az állampusztai börtönbe került. Az időt elsősorban olvasással töltötte, rejtvényt fejtett, s ha volt kivel, akkor sakkozott vagy kártyázott. Debrecenben a legtöbbet négyszemélyes zárkában volt, de megfordult húsz férőhelyes cellában is, Állampusztán pedig egy tizennégy személyes helyiségben laktak tízen. Atrocitás nem érte, de az elítéltek viselkedése zavarta, amit úgy jellemzett: a cellában annak van igaza, aki hangosabban ordít.

S. Sándor számára az elmúlt egy év legfontosabb tanulsága az volt: Magyarországon szerinte komolyabb bizonyítékok nélkül is börtönbe lehet zárni egy embert, emiatt csalódott az igazságszolgáltatásban és a rendőri munkában. Mint mondta, a hatóságok nemcsak a szabadságától fosztották meg, hanem attól is, hogy megszerezze diplomáját, hiszen a budapesti Corvinus Egyetem gazdasági informatikus szakán éppen az idén végzett volna. De ez a szak megszűnik.

Arra a kérdésre, hogy van-e elképzelése az édesanyja gyilkosáról, S. Sándor azt válaszolta: a tettes alakja teljes homályban van előtte. Képtelen, elképzelni azt az ember, aki édesanyjával a brutális tett elkövetésére képes volt.

A testvére szabadulásáról megkérdeztem az építészként dolgozó S. Vandát is, aki azt mondta: az elmúlt egy évet ő maga is borzasztó lelkiállapotban élte meg. Mint mondta, csak az adott neki erőt, hogy a testvére mellett ki kellett tartania. Hozzátette: az ügyet tárgyaló bíró alapos és körültekintő munkát végzett, s ez reményt ad a családnak arra, hogy a hatóságok egyszer az igazi gyilkost.

Ártatlannak vallja magát
Ártatlannak vallja magát
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.