Egyévnyi stagnálás várható
A GKI fővárosi ingatlanpiaci indexének értéke tavaly július óta példátlanul nagyot zuhant, összesen 19 pontot esett, így áprilisra elérte a mínusz 29 pontos értéket. A mostanihoz hasonló borúlátás utoljára 2002-ben jellemezte az ingatlanszektor részpiacait.
Míg a lakásszektorban az októberi és a januári felmérések adatai még nagyon jelentős romlást mutattak, az áprilisi, fővárosi ingatlanokról szóló adatok már inkább a stagnálást jelezték. A vidéki régiókban ezúttal is számottevően romlottak a helyzetértékelések, mind Kelet-, mind Nyugat-Magyarországon jelentős visszaesés tapasztalható. A legkisebb csökkenést a panellakásoknál regisztrálták, igaz, ezek piaci helyzete már korábban is nagyon kedvezőtlen volt. Az ingatlanfejlesztő és -forgalmazó vállalkozások a lakásszektor valamennyi vizsgált térségében stagnálásra számítanak az elkövetkezendő egy évben. Ami a lakosság lakásépítésre, -felújításra és -vásárlásra vonatkozó várakozásait illeti, az adatok az előző negyedévihez képest enyhe, az egy évvel korábbihoz képest pedig számottevő romlást mutattak.
2009 első negyedévében Magyarországon összesen 6616 lakás kapott használatbavételi engedélyt, ami 14,5 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Kiemelkedően nagy volt a bővülés Budapesten, ahol 27 százalékkal nőtt az átadott új otthonok száma. A GKI előrejelzése szerint 2009-ben 27-29 ezer új otthon átadása valószínű.
A fővárosi irodapiac 2008-ban ugyan még rekordot döntött, mind a belépő új kapacitások alapterülete, mind a bérbeadás tekintetében, a tavalyi év negyedik negyedévétől kezdve azonban az irodák iránti kereslet folyamatosan csökkent. Az ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások a régiók többségében az erősen túlkínálatos piaci helyzet fennmaradására, Nyugat-Magyarországon pedig további romlására számítanak. Bár 2008 a raktárpiacon is rekordévnek számított, a tendencia az év végére már itt is fordult. Míg tavaly még csúcsot döntöttek a fejlesztések és bérbeadások, az üresedési ráta 2008 végére igen magas szintet ért el. Az ingatlanos cégek várakozásai szerint a jelenlegi helyzet konzerválódik az elkövetkezendő tizenkét hónapban is. Az üzlethelyiségek piacán továbbra is jellemző tendencia az eladótér fokozatos növekedése és az egységek számának csökkenése. A prognózis szerint Budapesten a következő egy évben tovább nő, míg a vidéki körzetekben megmarad a jelenleg is erős túlkínálat.
Az eladási árakban az új építésű ingatlanoknál a várakozások Budapesten a kereskedelmi létesítmények kivételével stagnálásról, illetve csökkenésről szólnak. A fővárosi használtlakás-piacon általában 2-3 százalékkal lesznek alacsonyabbak az árak, ami alól pusztán két kivétel akad: a budai zöldövezet ingatlanai vélhetőleg tartják majd a jelenlegi árszintet, a panellakások esetében viszont akár 5-6 százalékos mérséklődés is elképzelhető.
Vidéken, illetve az üzleti célú használt ingatlanok szegmensében helyenként komoly áresés várható, de az üzletek bérleti díjai valószínűleg stagnálnak majd.