Virtuális utazás egy római katakombában
Jelenleg 170 kilométer hoszszan húzódik Róma alatt az a 40 keresztény, zsidó és pogány temetkezési hely, amelyet eddig még nem dolgoztak fel tudományos alapossággal, csupán kézzel rajzolt térképek segítették az eligazodást. Egy hároméves program sokat lendít a tudatlanság felszámolásában. A projektet a bécsi Tudományos Akadémia egyik tagja, Norbert Zimmermann vezette, akinek ötlete alapján több száz különböző helyszínen készítettek felvételeket.
Zimmermann vezetésével olasz és osztrák kutatók a legnagyobb, jelenleg a fővároson kívüli katakomba, a Szent Domitilla járataiban végeztek felmérést. A többszintes, barlangokból, galériákból és egyszerű sírokból álló 15 kilométeres hálózatot a keresztényüldözés idején faragták ki a puha vulkanikus tufából. Ebben az időben a katakombák viszonylag védett helynek számítottak a halottak eltemetéséhez. Bár az alagutak ma is bejárhatónak tűnnek, biztonsági okok miatt mindössze 500 méter látogatható.
A felületeket több millió ponton megvilágították, majd a visszaverődő fényt egy speciális számítógép elemezte. Az így létrejött több milliárd pontból álló hálózatból alkották meg a katakombák virtuális vázlatát, amit az adott pontokon készített digitális képekkel tettek még részletesebbé. A letapogatás végén négymilliárd pontot dolgoztak fel. A végeredmény egy virtuális, háromdimenziós utazás a föld alatt. Láthatók egymásból nyíló kamrák, a díszítések, a kétezer éve elzárt festmények.
Az eredményről beszámoló BBC megkérdezte Zimmermann professzort, hogy miért nem videózta le egyszerűen a katakombát. "Mert a mozgó, háromdimenziós felvétellel mindenki felmérheti az arányokat, összehasonlíthatja a termeket. Megértheti, hogy a katakombaépítők mit, miért csináltak csaknem kétezer évvel ezelőtt. Erre eddig nem volt lehetőség" - felelt a professzor. A kutatók jelenleg Bécsben elemzik a katakomba képeit. Norbert Zimmermann és kutatócsoportja azonban nem tervezi újabb katakomba feltárását, mivel még a Szent Domitilla is évekre szóló munkát ad.