Arcátültetés már az USA-ban is - a fogyatékosokért szólt az első beteg
Az asszony most lépett először a nyilvánosság elé. A clevelandi klinikán végrehajtott első harminc műtét is csak javított Culp állapotán, de cső nélkül lélegezni, szagolni, szilárd ételt fogyasztani továbbra sem tudott. Az áttörést, a döntő, 22 órás operációt egy donorcsalád tette lehetővé egy éppen elhunyt nő arcának felajánlásával; Culp nekik is, és orvosainak is hálás köszönetet mondott, amiért szétroncsolt arcának legalább nyolcvan százalékát újraformázták. Úgy gondolja, új külsejével könynyebben jelenhet meg nyilvános helyen. A 250-300 ezer dolláros beavatkozást a kórház kísérletinek tekinti, és ezért átvállalja a költségeket.
Az asszony az év elején térhetett haza a klinikáról, s évek óta először ehetett pizzát és csirkét. Arca ugyan ma sem túl szép, még a mimikája sem a legtökéletesebb, de szavait általában érteni - egyelőre még tanulja a beszédet -, és orvosai szerint bőre is feszesebbé válik a mostaninál, ahogy keringése, illetve izmai megerősödnek. Élete végéig immunelnyomó tablettákat kell majd szednie.
Az első arcátültetést négy éve egy francia nőn hajtották végre, de a világon negyedikként következő Culp utolsó műtétjét tartják a legösszetettebbnek a szakemberek. Ma már hét, Amerikában pedig két ilyen transzplantációra került sor. Clevelandben most mérlegelnek egy újabb esetet: a beteget egy csimpánz támadta és vakította meg, arcát is eltorzítva.