Nálunk is égnek majd az erdők
A kutatók számítása szerint összességében mégis a melegítő hatás érvényesül. A Science című amerikai szaklapban megjelent írásukban szorgalmazzák, hogy a tudományos világ még pontosabban tanulmányozza ezeket a hatásokat.
A vizsgálat résztvevői úgy becsülik, hogy az erdőtüzekre visszavezethető szén-dioxid-mennyiség a fele a fosszilis tüzelőanyagok elégetése során keletkezett kibocsátásnak. Véleményük szerint az erdőtüzek okolhatók az ipari forradalom óta bekövetkezett felmelegedés akár tizenkilenc százalékáért. A kutatók egy veszélyes, és eddig nem végiggondolt visszacsatolásra is felhívták a figyelmet.
- Az éghajlatváltozás miatt egyre több tűz keletkezik. A tüzek maguk is fokozzák a felmelegedést, ami még több tüzet idéz elő - hangsúlyozza Thomas Swetnam, az Arizonai Egyetem munkatársa. Ráadásul az éghajlat és a melegedése nyomán egyre kisebb az esély a leégett erdőterületek növényborításának regenerálódására: az erdőtüzek nyomán sivatagi és félsivatagi zónák keletkeznek, immár Dél-Európában és Észak-Amerika déli részén is.
A felmelegedés és a tüzek gyakorisága közötti összefüggés egyébként évek óta ismert. Az ENSZ Kormányközi Éghajlatváltozási Bizottságának legfrissebb jelentésében például a fokozott tűzveszély az éghajlatváltozás azon következményei között szerepelt, amelyek igen nagy valószínűséggel bekövetkeznek. A közelmúltban látott napvilágot a nagy erdőtüzeket megjósoló nemzetközi előrejelzés - eszerint Közép-Európa lesz az egyik legfőbb kockázati zóna. (H. M.)