Vén diákok matrózblúzban
Hát éppen ez az. A Népszabadság fotóarchívumában nem maradt fenn feljegyzés arról, melyik középiskolában fényképezte le Váradi Ibolya a ballagó lányosztályt. Ám ha közelebbről is megnézzük a képet, láthatjuk, hogy Széchenyi István jellegzetes portréját mutatja a címer: valószínűsíthetjük tehát, hogy a Vas utcai, Széchenyi Istvánról elnevezett kereskedelmi iskola búcsúzó osztályát kapta le a fotográfus. Gyanúnkat csak erősíti, hogy az akkor éppen Kereskedelmi tagozatú Közgazdasági Technikum névre hallgató intézmény csak pár saroknyira esett a Népszabadság akkori, Blaha Lujza téri székházától. S ha ez sem volna elég bizonyíték, az iskola honlapján azt is ellenőrizhetjük, hogy az 1964-ben végzett négy osztály - melyek közül csak kettőbe jártak fiúk is - lányainak a sötét szoknyával viselt matrózblúz volt az ünneplő egyenruhája.
A sűrűn változó nevű tanintézmény egyébként ebben az időszakban ugyanazt csinálta, amit 1908-as alapítása óta szakadatlanul. Kereskedőket képzett, vagy ahogy akkoriban írták, "szakképzettséggel bíró középkádereket" nevelt. Mivel a szaktudás mellé érettségit is adott, jóval többen jelentkeztek az osztályaiba, mint ahány tanulót fel tudtak venni. Ne feledjük: bár akkoriban az általános iskolát befejezők kétharmada középiskolában szeretett volna tovább tanulni, az iskolahálózat szűkössége miatt csak minden második fiatal szerezhetett érettségit; hatvan százalékuk gimnáziumban, a többiek szakközépiskolában vagy technikumban. A másik ötven százaléknak maradt a szakmunkásképzés, esetleg a munka mellett végzett "dolgozók iskolája".
Ezeknek a lányoknak azonban emiatt már nem kellett aggódniuk: csak az érettségi vizsga választotta el őket az érvényesüléstől. S ha mindennek ellenére mégsem a Vas utcában ballagtak 43 évvel ezelőtt, kérem őket, hogy mihamarabb adják tudtunkra. Helyesbíteni fogjuk!
Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentő-sorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.