Akkor jó a maszk, ha a betegek hordják
Amíg azonban a japánok - főleg a kétszázmillió dolláros maszkpiacot uraló cégek és kutatási részlegeik - esküsznek az eszközökre, addig a britek sokkal óvatosabban nyilatkoznak a maszk hatékonyságáról. Alan Johnson, a brit egészségügyi tárca vezetője szerint például nincs meghatározó bizonyíték arra, hogy az egészséges embereknek influenza megelőzése céljából a mindennapi tevékenységük során maszkot kelljen viselniük. A brit hatóságok azt is hozzáteszik, hogy a maszk hamis megerősítést adhat viselőjének, mert hamar átnedvesedik, porózus lesz, és többé nem ad megfelelő védelmet. A britek szerint sokkal jobb megoldás a rendszeres kézmosás, illetve az elhasznált zsebkendők azonnali kidobása.
Az Egyesült Államok betegségmegelőzési központja részletes ismertetőt ad a kereskedelmi forgalomban kapható maszkokról. Az egyik a néhány centért beszerezhető orvosi maszk, ami inkább megfázástól, köhögéstől véd. A másik, komolyabb anyagból készült, arcra alakítható, néhány dolláros termék a levegő részecskéinek 95 százalékát megszűri.
E fajtából - amelyet "békeidőben" az építkezéseken és olyan helyeken használnak, ahol sok a mikroszemcse vagy a por - naponta több tízezret adnak el az USA-ban.
A japánok elsősorban a pollenallergia elleni védekezésképp veszik az orr- és szájvédőt, mivel a lakosság negyede erősen allergiás. Igaz, akkor is viselik a maszkot, ha betegek, hogy ne fertőzzenek meg másokat. A helyi szakemberek is főleg a betegeknek tanácsolják a múlt század nyolcvanas éveiben elterjedt maszkviselést. A japán kormány azért a szkeptikus brithez hasonlóan, minden eshetőségre felkészülve, az utóbbi napokban bevásárolt védőmaszkokból.