Egy aligátor volt az első nyom

Harminchat személy ellen javasol vádemelést a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság, miután lezárult a nyomozás egy herendi porcelánokat hamisító csoport ellen. A kár eléri a 240 millió forintot.

Közel ötszáz darab, összesen 113 millió forint értékű hamis herendi porcelántárgyat foglaltak le a rendőrök a 2006 óta tartó nyomozás során attól a 36 személytől, akikkel szemben most különösen nagy vagyoni hátrányt okozó iparjogvédelmi jogok megsértése, valamint áru hamis megjelölése miatt vádemelést javasolnak - jelentette be a vizsgálat lezárása apropóján tartott hétfői tájékoztatón Páter János, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi osztályának vezetője. A nyomozás megindítása előtt egyébként a hamisítók az utánzatok értékesítésével 128 millió forintos kárt okoztak a porcelánmanufaktúrának.

Az ügyben két és fél évvel ezelőtt a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. tett feljelenést, miután az amerikai e-Bay internetes aukciósportálon ismeretlen személyek több hamisított herendi terméket kínáltak megvételre. Elsőként egy porcelán aligátorfigura szúrt szemet a herendi márkavédelmi csoport tagjainak, akik egyébként rendszeresen ellenőrzik a különböző értékesítési csatornákat a világhálótól kezdve a műkereskedőkön át egészen az ócskapiacokig.

A hamisítók ellen megindított nyomozás 2007 májusában ért el odáig, hogy egy átfogó intézkedés keretében egyszerre harminc helyen léptek akcióba a rendőrök, a házkutatások és a kihallgatások során 19 személyt vettek őrizetbe. Jelenleg valamennyi gyanúsított szabadlábon védekezhet.

Páter János elmondta, a nyomozás során kiderült: három, egymáshoz lazán kapcsolódó, valójában önállóan működő csoport szakosodott a herendi porcelántermékek hamisítására és az utánzatok értékesítésére. A fő szervezők - L. László, K. Kálmán, J. Ferencné és J. Aranka budapesti lakosok - által létrehozott hálózatoknak 6-7 egykori, vagy a bűncselekmények elkövetése idején még aktív herendiporcelán-festő is tagja volt. Az ő feladatuk volt a különböző alapanyagok - a fehér porcelán, a formák és a speciális festékek - beszerzése, valamint az étkészletek és az állatfigurák megfestése. A "főnökök" a hamisítványok készítőit valósággal alkalmazottként foglalkoztatták: 80-250 ezer forint közötti havi juttatást fizettek nekik. Az alkalmi bedolgozók darabszám után kapták a pénzüket, egy-egy kisebb figura megfestéséért például 3000 forint járt.

Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója kérdésünkre azt mondta, amennyiben a bíróság jogerősen elítéli a gyanúsítottakat, a cég kártérítési pert indít az elkövetők - köztük az egykori herendi alkalmazottak - ellen.

Simon Attila vezérigazgató és Derzsy Péter alezredes néhány hamisított herendi porcelánnal
Simon Attila vezérigazgató és Derzsy Péter alezredes néhány hamisított herendi porcelánnal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.