Fecskék nélkül jött a tavasz

Drámaian csökkent a tavaszi vándorútról érkező fecskék száma. A telet Afrikában töltő madarak megfogyatkozásáért egyes vélemények szerint az Afrikát sújtó szárazság és a máltaiak lődühe okolható, de a tavalyi, hideg őszi idő is hatalmas pusztítást végzett a rovarevő szárnyasokban.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) zalai csoportja arra hívta fel a Független Hírügynökség figyelmét, hogy a térségben szokatlanul kevés a fecske, holott a korábbi évek tapasztalatai szerint ilyenkor a madaraknak már a fészkelőhelyükön kellene lenniük. A jelenség nem korlátozódik a zalai térségre: például a Tisza mellett lévő egyik nagy partifecske-kolónia a szokásos több ezer pár helyett most alig 200 madárból áll. Baranyából azt jelentették, hogy eddig csupán a fészkelő állomány töredéke tért vissza.

Darázsi Zsolt, az egyesület zalai titkára szerint az egyik ok mindenképpen a tavaly őszi tömeges elhullás lehet. Emellett az afrikai szárazság is szerepet játszhat - hiszen ezáltal a telelő madarak sokkal kevesebb táplálékhoz jutottak -, és nyilván a máltai vadászok is kivették a részüket vonuló fecskerajok megritkításából.

A magyarországi fecskékre egyébként évek óta rossz idők járnak: 2005-2006-ban a fészkelési időszak hűvös, csapadékos időjárása következtében rengeteg fióka elpusztult, 2007-ben pedig a Tisza-völgyben megfeleződött a partifecske-populáció. Ehhez járult még a tavaly őszi tömeges elhullás, amelynek gyászos következményeit már akkor megjósolták a szakértők.

A madarászok most abban reménykednek, hogy a legmesszebbről, Dél-Afrikából útnak induló csapatok esetleg még nem értek ide, és a következő napokban-hetekben még újabb madarak érkezése várható. Mint Orbán Zoltán, az MME munkatársa a Népszabadságnak elmondta, az egyesület még nem összegezte a megyékből befutott adatokat, várhatóan a jövő hét közepére lesz átfogó képük a fecskék visszaérkezési arányáról. A lapunk által összegyűjtött információk mindenesetre azt sejtetik, hogy a hazánkban élő három fecskefaj (füstifecske, molnár fecske, partifecske) közül elsősorban a molnárfecskék állománya fogyatkozott meg vészesen. (H. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.