El vagyunk tájolva

Világszerte az épületek felelősek a faanyag-felhasználás 25, a szén-dioxod-kibocsátás 33 és az energiafelhasználás 30-40 százalékáért. Hasonló arányok igazak hazánkra is - és mégis csak a napokban alakult meg a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete.

Képesek vagyunk-e Magyarországon a világ fejlett építészeti eredményeit meghonosítani, és olyan fenntarthatóbb, környezettudatos építésre áttérni, amely élhetőbb, egészségesebb, klímabarát és emellett nem is drágább, nem kevésbé komfortos? - tette fel néhány szakember a kérdést, és bizonnyal igennel feleltek erre, mert huszonkét magánszemély megalapította az ezt a célt szolgáló egyesületet.

A Los Angelesben dolgozó Márfi József építész szerint a világ 36 országában működik a World Green Building Council nevű szervezet egy-egy helyi bázisa - olyan, mint a most alakult magyar szervezet. Fegyverneky Sándor országos főépítész tapasztalata az, hogy a környezettudatos épületekre alig kell valamivel többet költeni, mint a hagyományosra. Az igazi tudomány az ilyen házak tájolásában, az építésnél használt anyagokban és a tervezésben keresendő. Attól is környezettudatos egy ház, hogy az építésével használt anyagok az épület elbontásakor - nyolcvan-száz év múltán - sem jelentenek környezeti terhet. A gazdasági válság egyik legfontosabb üzenete a főépítész szerint az, hogy másfajta épületeket kell létrehozni. A környezettudatossághoz szükséges technológiák bárki számára hozzáférhetőek.

A környezettudatosság propagálását vállaló szervezet szerint a GDP hat százalékát adó és négyszázezer munkahelyet biztosító magyar építőipar 2013-ig 1800 milliárd forintnak megfelelő uniós pénzből épít vagy újít fel valamit - hidat, házat, hulladéklerakót. Nem mindegy, hogy miként. Ahogy eddig, vagy környezettudatosan.

Ürge-Vorsatz Diana, a Közép-európai Egyetem profeszszora szerint a klímaváltozás hátterében az üvegházhatású gázok, elsősorban a szén-dioxid kibocsátása áll. Ha meg akarjuk előzni a bolygó élhetetlenül magas felforrósodását, drasztikusan csökkenteni kell ezt. (A legrosszabb forgatókönyv beteljesülése esetén hazánkban 2100-ra a nyarak átlaghőmérséklete 9 Celsius-fokkal lesz magasabb a jelenleginél.)

A légszennyezés visszafogásában a legnagyobb tartalékok éppen az épületeknél keresendők. Nem véletlen, hogy a környezettudatosabb országok azt tervezik, hogy rövid időn belül csak passzív vagy minimális energiaigényű házak építését engedélyezik. Ürge-Vorsatz Diana szerint a fűtési és a világítási célú energiaigény minimalizálása mellett a légkondícionálók használatát is el kell kerülni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy megfelelő tájolással, árnyékolással, szigeteléssel ez a cél is elérhető. (A Knauf Insulation felmérése szerint az Európai Unió átlagához viszonyítva a kelet-közép-európai épületek egy négyzetméterre vetítve 25 százalékkal több energiát használnak fel azért, mert nincsenek megfelelően szigetelve.)

A Nagy-Britanniában útnak indított "Nagy Átalakítás" projekttel a szigetországban 2050-re a jelenlegihez képest 80 százalékkal tervezik csökkenteni a háztartások energiafogyasztásából adódó szén-dioxid-kibocsátást. A brit energiahatékonysági fejlesztések megvalósításának kulcsa egy újszerű támogatási és ösztönzési rendszer. Az energiahatékonysági fejlesztések kezdő részletét/önrészét egyszerű finanszírozási mechanizmusokon keresztül az energiaszolgáltatók állják, amelyet az energiaszámla összegében elért megtakarításából, 25 éven át fizet vissza az ingatlan tulajdonosa. Így sem a költségvetésnek, sem a lakosságnak nem jelent megterhelést a fejlesztés. Ezen túlmenően az ingatlan tulajdonosát a kormányzat további energiahatékonysági fejlesztések megvalósítására ösztönzi azáltal, hogy az ingatlan vásárlása után fizetendő illeték az épület energiahatékonysági teljesítményétől függ. (Ö. Z.)

Új napkollektoros rendszer egy gazdagréti panelház tetején. Az első fecskék
Új napkollektoros rendszer egy gazdagréti panelház tetején. Az első fecskék
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.