Túlságosan biztos kézzel ölnek
Minden jel szerint ugyanannak a legalább négy-ötfős társaságnak az egyik tagja lőtte le Kóka Jenőt Tiszalökön, amely országszerte közel másfél tucatnyi helyen támadott meg fegyverrel, Molotov-koktéllal romákat. Bencze József országos rendőrfőkapitány - miként a nagycsécsi és a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosságok után is - tízmillió forint jutalmat ajánlott föl a nyomravezetőknek, így már több mint 30 millió forint üti a markát annak, aki rendőrkézre adja a cigánytelepek legszélső házaiban élő romákat országszerte rettegésben tartó bandát. (Ahol a támadás nem követelt emberéletet, egy-egymillió forint jutalmat tűzött ki a rendőrség a nyomravezetőknek.) Emellett a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a törvényes keretek között bárkivel vádalkut köt a siker érdekében.
Bencze József a Népszabadságnak nyilatkozva elmondta, a rendőrség különböző helyszíneken (hogy pontosan melyeken, azt nem árulta el) két olyan DNS-nyomot rögzített, amelyek kétséget kizáróan az elkövetőktől származnak. A romákat hónapok óta rettegésben tartó orgyilkosok közül ketten - az ő DNS-üket rögzítették - a jelek szerint büntetlen előéletűek vagy évekkel korábban voltak büntetve, amikor még a rabosítás nem járt együtt DNS-mintavétellel. A rendőrség DNS-nyilvántartásában ugyanis nem találták meg őket. Ám bármikor lebukhatnak, ha - bármilyen okból - rabosítják őket.
Bencze József szerint a gyilkosok "túlságosan biztos kézzel" ölnek embert, ezért már nemcsak a vadászok között keresik őket, hanem volt (és ma is aktív) rendőrök, katonák, a francia idegenlégió magyar tagjai között is. Ellenőrzik azokat is, akikről tudható, hogy részt vettek a délszláv háborúkban.
A főkapitány nem kívánta kommentálni lapunk azon értesülését, amely szerint a nyomozók újra előveszik azt a listát, amit még a 2002-es móri mészárlás után állított össze a katonai elhárítás mindazokról, akiket annak idején "alkalmasnak és képesnek ítéltek a nyolc emberéletet követelő bankrablás végrehajtására". Megjegyzendő, hogy hivatalosan meg nem erősített információnk szerint azon a listán nem szerepelt egyik tényleges móri gyilkos neve sem.
Az elmúlt hónapokban Bencze József tájékoztatása szerint a rendőrség több mint tízezer embert ellenőrzött, úgy kétezret meg is hallgatott, közülük több százat tanúként. Több száz gépkocsit is ellenőriztek, tulajdonosaikat elszámoltatták, hol volt az autójuk az egyes bűntények idején. És több száz órányi videofelvételt néztek végig - a támadók feltételezett menekülési útvonalai mentén lévő térfigyelő és biztonsági kamerák képeit.
A múlt nyár óta tartó orvtámadásokkal összefüggésben a rendőrség 56 bejelentést kapott, valamennyit ellenőrizték is, de egyik sem vitte előbbre a kifejezetten a romák elleni bűnügyek felderítésére felállított, immár hetvenfős nyomozócsoport munkáját. A nyomozócsoport gerincét az az egység alkotja, amely 2007-ben azonosította és elfogta a rendőrség szerint igazi móri gyilkosokat.
Elkészült a feltételezett elkövetők profilja is, azaz a rendőrség szakértők segítségével meghatározta az orgyilkosok karakterét. Bár a profilt teljes egészében egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, Bencze annyit elmondott: legalább négy-öt főt, valószínűleg a 40-es éveikben járó, a fegyverkezelésben nagy gyakorlatot szerzett, esetleg háborút is megjárt férfiakat keresnek. A főkapitány beszélgetésünk során rendre kitért a támadás indítékával kapcsolatos kérdések elől. Mint mondta, a rendőrségtől nem feltételezéseket, hanem tetteseket vár mindenki. Majd kiderül, mi motiválta őket, ha már rendőrkézen lesznek.
Bencze - miként korábban már több nyilatkozatában is tette - leszögezte: a nyomozócsoportnak rengeteg információja van az elkövetőkről, s mindent megtesznek azért, hogy mielőbb véget vessenek az ámokfutásuknak. Emlékeztetett, hogy a pátkai, a székesfehérvári, a tarnabodi és a pécsi ügyben a nyomozócsoportnak - a helyi bűnügyi szolgálattal közösen - már sikerült azonosítania és elfognia a tetteseket.