Csillaghullás: ismét jön a Lyridák meteorraj
- Minden év április 22. táján a vissza-visszatérő meteorraj, amely a hajnali égen figyelhető meg a legjobban" - mondta Mizser Attila, a Magyar Csillagászat Egyesület (MCSE) főtitkára. A meteorraj nevét a Lyráról kapta, mivel ez a csillagkép helyezkedik el a horizont felett a csillaghullás ideje alatt.
Mizser ismertetése szerint, az ókori feljegyzések ellenére a Lyridák meteorrajt csupán 1835-ben fedezte fel "hivatalosan" Dominique Arago francia csillagász. Később a meteorraj forrásaként az 1861-ben a Nap közelében járt Thatcher-üstököst azonosították, amely 415 év alatt kerüli meg a Napot.
A Lyridák nem annyira látványos meteorraj, mint az igazi sztárnak számító Perszeidák (Szent Lőrinc könnyei) augusztusban, vagy főleg a novemberi Leonidák - emelte ki Mizser.
Az MCSE honlapja szerint a Lyridák ZHR-értéke, azaz az egy óra alatt látható hullócsillagok száma átlagosan 18 körüli, ami nem túl magas, ám időnként 90 feletti kitörések is előfordultak, és ez viszont igen látványosnak mondható. A meteorraj megfigyelésére az április 22-i hajnal a legalkalmasabb, de a környező hajnalok is érdekesek lesznek. (MTI)