Fokról fokra

A lépcső elsősorban építészeti elem, de ha akarjuk, nemcsak közlekedőtér, hanem a lakás hangulatos színfoltjává is válik. Otthonunk lépcsőjét valószínűleg nem mi magunk fogjuk megtervezni, de nem árt néhány alapvető dologgal tisztában lennünk - már csak azért sem, hogy érthetően el tudjuk magyarázni a szakembernek, milyen lépcsőt is szeretnénk, és megértsük, miért mondja, hogy ezt vagy azt nem lehet.

Alapvetően a rendelkezésre álló hely határozza meg, milyen típusú lépcsőnk lesz: egyenes vagy tört, egy- vagy többkarú, esetleg csiga- vagy körlépcső, pihenő nélküli vagy pihenővel kialakított. Utóbbira akkor van szükség, ha a lépcső több mint 13 lépcsőfokból áll. A lépcső szélessége legalább nyolcvan centiméter (a ritkán használt, például padlásra felvezető lépcső lehet ennél keskenyebb, ha kevés a hely). A lakáson belüli lépcsőfokok optimális magassága 15-17 centiméter, mélységük (hivatalosan belépési szélességük) 29-33 centi. A lépcsőfokok fölött minden esetben legalább 220 centiméter szabad területre van szükség, vagyis nem lehet ennél alacsonyabban a plafon.

Hagyományosan fából építik a lépcsőt, de egy modern, esetleg loftszerű környezetbe jól illik a beton, a fém és akár az üveg is. Nagy terekben jól mutat a hagyományos, masszív lépcsősor, kisebb lakásokban viszont érdemes meggondolni a függesztett, vagy más, alátámasztás nélküli lépcső építését - így szellősebb marad a tér. Ha nagyon kicsi a lakás, luxus lenne a feljáró alatti területet üresen hagyni, ilyenkor érdemes tárolóhelyet kialakítani. Kis lakások megoldása lehet az ördög- vagy pillangólépcső: az egyik fok a jobb, a másik a bal oldalon elég széles ahhoz, hogy rálépjünk, így a lépcső kisebb helyen elfér.

A kellően erős általános világítás mellé érdemes jelzőfényeket beépíttetni, amelyek pontosan megmutatják a fokok helyét. A csúszósabb felületű anyagok esetén nem árt csúszásgátlót (akár egy erősen rögzített szőnyeget) elhelyezni, vagy legalább stabil korlátot felszerelni. A korlát úgy legyen kialakítva, hogy kisgyerekek ne használhassák mászókának (vagyis ne legyenek vízszintes elemei), és ne tudjon beszorulni a fejük, a kezük vagy a lábuk. Kisgyerekes lakásban egyébként is érdemes kiskapuval lezárni a lépcső alját és tetejét, megelőzendő a baleseteket.

A lépcsők melletti falat célszerű mosható festékkel lefesteni, vagy más, könnyen tisztítható burkolattal ellátni. A lépcsőfokokat ne akarjuk kiállítási felületnek használni, ne tegyünk rájuk növényeket, dísztárgyakat (kivéve, ha a fokok nagyvonalúan szélesek). Fessük le a falat vagy egy részét dekorfestékkel, világítsuk meg különleges fényekkel, díszítsük fotókkal, festményekkel, matricával, vagy bármivel, amibe nem ütközünk bele.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.