'És beszéld el fiadnak'
- Az ünnepre készített smíre (magyarul őrzött, felügyelet alatt gyártott) maceszt évezredekre visszanyúló szabályok betartásával lehet csak előállítani - magyarázza Rifka Weiszberger.
Az asszony a háború után Makón született, és férjével, a Szatmár megyei Kölcséről elszármazott Mose Weiszberger főrabbival - Izraelből visszatérve - öt éve látja el a budapesti ortodox közösség vallási vezetését.
- A vallási előírásokat szigorúan betartók által fogyasztott smíre maceszt - avat be Rifka Weiszberger - különlegesen őrölt és tárolt lisztből készítik.
Az ortodoxia budapesti központjában, közvetlenül az ünnep előtt kézzel megmunkált smíre maceszt csak "jelképesen és csekély mennyiségben készítik el", mondja. A leginkább hagyományőrző magyarországi ortodox családok - számuk mindössze 100-ra tehető -, főként Izraelből importálják az ünnephez fogyasztott kézi készítésű smíre maceszt.
- Pészahkor a zsidó nép az egyiptomi rabszolgaságból való megszabadulását ünnepli, ami időszámításunk előtt 1300-1500 körül történt. Szédereste (a szó rendet, az asztalra helyezett, szimbolikus ételeket tartalmazó tál elrendezését idézi) a családfő, az apa olvassa fel, meséli el gyermekeinek, mi történt hajdanában. Így kapcsolódik egymáshoz az "és beszéld el fiadnak" bibliai parancsa és a széder-esti szertartás.
A kormányszóvivői iroda tudatta az MTI-vel, hogy tegnap békés és örömteli ünnepet kívánt a magyar zsidó közösségnek pészah alkalmából Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.