Himfi-dal
Új, a nők második műszakját megkönnyítő holmik váltak pár év alatt mindennapi használati tárgyainkká. Beköltöztek otthonainkba a könnyen kezelhető kávéfőzők - Gomba, Karaván, Kalifa és Kotyogó márkaneveken -, a turmixgépek és a vájdlingot leváltó konyhai mosogatóaknák. És jött a megjelenése első pillanatától máig nem csillapodó családi konfliktusokat gerjesztő autószifon.
Lassan lett magnónk, lemezjátszónk, világvevő, táska- és zsebrádiónk, sőt tévénk is. És a porszívó után a 60-as évek közepén-végén a hazai háztartások többségében létjogosultságot nyert a mosógép. Igaz, az első hazai gyártású típusok inkább emlékeztettek valamilyen testes bútordarabra, mint mosóalkalmatosságra. A hazai gyártó, a Hajdúsági Iparművek - amely a szikár tömörségű Him, illetve Himfi néven is forgalmazta masináit - első konstrukciói keverőtárcsásak voltak. Az ember kimosta velük a holmit, majd kiöblítette a fürdőkádban, aztán valamelyik családtag segítségével kicsavarta, s máris mehetett a fregolira az addigra alaposan összegyűrődött cucc. Ott aztán - centrifugálás híján - két-három napig is száradt, kellemes dunsztban úsztatva a lakást. S akkor ott volt még a nagymosás (ágynemű, függöny, miegyéb), amely aztán igazán nem volt gyerekjáték.
A Népszabadság fotósának e régi felvétele egy szaküzletben készült. Váradi Ibolya 1965 májusában ünnepi pillanatot örökít meg, hiszen rövidesen bekopog a boldogság egy magyar nőhöz: centrifugát kap. Így már a mosás utáni napon kezdheti leszedni a megszáradt ruhát, és nekiláthat vasalni. A Hajdúsági Iparművek első mini centrifugáinak egyikével fogják megajándékozni őt. A "gyorsan és olcsón" elv alapján készült típus térdmagasságú volt, gyártója pedig nem bíbelődött bonyolult rugókkal, a gép lengését csillapítani hivatott alkatrészekkel. De hogy ne pattogjon a masina, egy elmés kiegészítőt adtak mellé. Olyan, úszógumiszerű gumigyűrűt, amely legalább arra jó volt, hogy az ugráló centrifuga alá helyezve, az ne törje fel a fürdőszoba padlóját.
Az anyagtakarékos gépnek fedele sem volt, egy kerek gumilapot raktak a dobban lévő nedves ruha tetejére. De miért is kellett volna rá fedél? Hiszen Öveges professzor tévésorozata óta akkoriban mindenki tudta, hogy egy függőlegesen forgó henger esetében a centrifugális erő ugyebár...
Az írás és a kép a nol.hu Kultúra rovatában vasárnaponként megjelenő Képmentő-sorozat egy darabja. A szerzők a Népszabadság gazdag fotóarchívumából válogatnak.