Térképre rajzolták a növényvilágot
Eddig legfeljebb a vonat vagy az autó ablakából kitekintve kaphattunk némi képet róla, hogy milyen állapotban van Magyarország természetes növényzete. Mostantól tudományos segítséget is kaphatunk a növénytani terepszemléhez: az MTA Ökológiai és Botanikai Kutató Intézetének (ÖBKI) kutatói elkészítették Magyarország természetes növényzeti örökségének leltárát, méghozzá Európában szinte páratlan részletességgel.
A tegnap Budapesten bemutatott Méta adatbázis térképek, fotók és leírások segítségével tárja elénk a növényvilág állapotát. A rendszer a világ harmadik legnagyobb terepbotanikai adatbázisa, hasonló eddig csupán Csehországban és Spanyolországban készült. Ám míg a két külföldi adatbank zárt (azaz kizárólag a kutatók használhatják), a Méta nyitott. Az adatbázis segítségével átfogó országos adatokat kaphatunk arról, hogy milyen állapotban van Magyarország, vagy egy-egy élőhely természetes növényzete, merre terjednek az agresszív bevándorló növényfajok.
Mint a bemutatón elhangzott, Magyarországon a táj nagyobbik része természeti szempontból tönkre lett téve. Az ország nagy részét szántóföldek, települések, illetve erdőültetvények borítják. Azt viszont mostanáig senki nem láthatta, hogy mennyi maradt a növényzeti örökségből.
Az MTA ÖBKI 2001-ben indított programja során 35 hektáros négyzetekre osztották az országot, egy-egy hatszögrácsban 17-féle vegetációs, tájökológiai tulajdonságot dokumentáltak. A térképezés során 199 szakember 7000 terepnap alatt az ország 86 természetközeli vegetációtípusáról csaknem 300 ezer hatszögben gyűjtött adatokat. A tapasztalatok szerint Magyarország természetközeli növényzeti öröksége és a még felismerhető eredeti növényzet töredékei mindösszesen legfeljebb 1800000 hektárt fednek, ez az ország 19,4 százaléka. A kutatók dokumentáltak 28-féle, a vegetációra veszélyeztető hatást, felbecsülték a növényzet regenerációs képességét, valamint az éghajlatváltozással szembeni alkalmazkodóképességét. A botanikusok kimutatták, hogy Magyarországon 350 ezer hektárnyi parlag, és 501 ezer hektárnyi spontán
terjedő tájidegen özönnö-
vény van. A Méta honlapján (novenyzetiterkep.hu) szerepelnek az országos adatok, élőhelyek, van fotótár, valamint diákoldal is. Az adatbázis egy részéhez szabad a hozzáférés, ám vannak olyan információk is, amelyekhez csak jelszóval lehet hozzájutni.