A WTC-ből nem lesz Szabadság-torony
- Több mint hárommilliárd dollár közpénzt fektettek az épületbe. Nekünk pedig a legjobb stratégiával kell biztosítanunk, hogy teljes egészében be is lakják majd - mondta Stephen Sigmund, New York és New Jersey állam kikötői hatóságának szóvivője annak apropóján, hogy a hivatal megkötötte a lízingszerződést az első lakóval, egy kínai céggel. Azzal érvelnek: az érdeklődő vállalatoknak jobban tetszik az egykori északi ("egyes") torony hivatalos neve és címe: Világkereskedelmi Központ 1. Kevésbé provokatívnak is gondolják, a Szabadság-torony e szerint még jobban irritálná a szeptember 11-i terrortámadások megismétlésére vágyókat.
Vannak, akik úgy vélik: az egyszerű, kereskedelmi megnevezéssel elvész egy hazafias jelkép. A Szabadság-torony pártján van Michael Bloomberg, a világváros polgármestere is, nem vitatva, hogy az üzleti szempontok előbbre valók lehetnek.
- Egyébként is, a köznyelvben úgy nevezzük a dolgokat, ahogyan csak akarjuk. Példaként felhozta: hiába nevezték át 1945-ben Amerikák sugárútjára a Hatodik sugárutat, a legtöbb manhattani azóta is csak eredeti, számozott nevén emlegeti. Az egykori északi torony helyére épülő felhőkarcolóból több mint 30 méter már látható. Legnagyobb magasságát 514 méterre, alapterületét pedig 242 ezer négyzetméterre tervezték. Számozott emeletei a 108-as számig mennek el, de valójában 82 tényleges szintje lesz, és kilátót is magába foglal majd.
Jó hír a New York-iaknak és a turistáknak: Ken Salazar amerikai belügyminiszter minapi bejelentése értelmében a július 4-i nemzeti ünnepre újra látogathatóvá válhat a Szabadság-szobor koronájának kilátója. Ezt a szeptember 11-i támadások nyomán zárták le.