Hamis gabonaszámlák
Az APEH Dél-alföldi Regionális Igazgatóságának figyelmét az keltette fel, hogy egy kereskedő kft. papíron igen magas forgalmat bonyolított le, ehhez képest kevésnek tűnt az általa bevallott adó - tájékoztatott Németh Gabriella, a regionális igazgatóság sajtóreferense. A vizsgálat során kiderült, hogy a szóban forgó cég, amelyet nem nevezett meg a szóvivő, egy gabonaértékesítési láncolat közbenső tagja. A megvizsgált iratokból az derült ki, hogy a kft. olyan cégektől fogadott be nagy összegű készpénzfizetési számlákat, amelyek nem adhattak ki ilyeneket, mert bejegyzésüket előzőleg a cégbíróság megtagadta, illetve korábban működtek, az adószámukat már törölték a cégjegyzékből. Jog szerint tehát nem minősültek adóalanynak.
A vizsgálat azt is kiderítette, hogy azokat a számlatömböket, amelyekből a gabonavásárlási ügyletről szóló számlák származtak, nem azok a cégek vásárolták meg, amelyek nevében kiállították őket. Sőt, az is előfordult, hogy a számla kiállításának dátuma megelőzte a számlatömb megvásárlásának időpontját. A számlákon szereplő cégek tehát az adott időpontban nem bocsáthatták ki a szóban forgó számlákat, de nem is foglalkoztak gabonakereskedelemmel sohasem.
A vizsgálat megállapította, hogy valójában fiktív ügyleteket bonyolítottak: papíron 35 ezer tonna gabona cserélt gazdát, a valóságban azonban mindössze 360 tonna, de a nem létező ügyleteket fondorlatos módon egy egész cégláncolaton keresztülfuttatták. Az APEH emiatt közel 690 millió forint adóhiányt állapított meg, és kirótt további 410 millió forint rendbírságot, valamint késedelmi kamatot is. Ezen túlmenően feljelentést tettek a cég vezetői ellen adócsalás bűntettének és magánokirat-hamisítás vétségének gyanúja miatt.