Eleven Sasad

Sasad manapság az egyik legelitebb része Budának. A kertvárosi hangulat az új lakóparkra is jellemző: a Sasad Liget első üteme már költözhető, a második még építés alatt áll, a harmadik azonban egy gazzal sűrűn benőtt terület. Igazán nem gondolnánk, hogy az építkezés majdan a betonfal-szögesdrót kombinációjú telekhatár mögött folytatódik, de egy óriásplakát minden kétséget eloszlat.

A zöld a lakópark életében is fontos szerepet játszik, peremén egy méter magas növényzettel eltakart kerítés fut végig, és a közös parkon kívül a földszinti lakásokhoz kizárólagos használatú kertek is tartoznak.

A környéken számtalan apró jel is utal a zöldövezetre, elsősorban a szemközti földmérő hivatal, illetve "egy törmelék és szemét lerakása tilos" tábla, amit a helyiek akkurátusan körbeástak, és most a földön hirdeti (fűcsomókkal tarkítottan) az igét.

Ha a túl sok zöldet gyorsan megunnánk, és urbánusabb atmoszférára vágyunk, néhány perces sétával elérhető az Eleven center (félreértések elkerülése végett a XI. kerületről kapta nevét), ahol játék- és ruhaboltok, valamint szolgáltatók állnak rendelkezésünkre; a lakópark területén pedig hatalmas wellnessközpont és uszoda, valamint kávézó és cukrászda nyílik.

Autóinkkal végképp tönkretehetjük az idillt, akár az ingyenes utcában, akár a távirányítással működő teremgarázsban (2,9 millió forint) parkolunk.

A Liget szerkezete monolit vasbetonból készül, ezt töltik ki téglával, így ugyan kétségkívül egyszerűbb megépíteni a házat, hiszen rontásra kevesebb a lehetőség, de az első időkben ütvefúrótól lehet zajos a szomszédság.

Az épületekben központi fűtési és hűtési rendszert alakítanak ki, a hűtőgépet a tetőn helyezik el. Milyen szerencse, hogy az építmények lapos tetősök, hunyjuk le egy percre a szemünket, és képzeljük magunk elé ugyanezt a gépet egy sátortetőn.

A házakat a jövőben fehérre festik, de egy-egy emelet eltérő (piros, narancssárga, zöld) színt kap, így a szerkezet kívülről tökéletesen téglának tűnik majd.

Az egyik negyedik emeleti, 103 négyzetméteres lakásban belépéskor jobbra a szaniterek fogadnak, először a mosdó, aztán egy fürdő kicsiny illemhellyel, majd a kamra (háztartási helyiség) és még egy fürdő hasonló paraméterekkel. Erre mondják, hogy jóból is megárt a sok. Vajon miért kell egy 100 négyzetméteres lakásba két fürdő és három vécé? Természetesen az építtetők a hálószobák méretéből kanyarítanak ki, így a három egymás melletti alkóv átlagosan 12 négyzetméterre jön ki. Ez éppen egy ágyra, szekrényre és íróasztalra elég, a szobai közlekedés szűk sikátorokon történik.

A lakások belmagassága átlagosan 3 méter, de egyes helyiségek süllyesztett (2,70 méteres) vagy emelt (3,90 méteres) megoldásúak. Ha hálószobánk szerencsés csillagzat alatt született, és az utóbbi kategóriába tartozik, akkor galériázással könnyen olvasósarokká varázsolhatjuk a felsőbb régiókat.

A lakás bal oldala jobban sikerült, a konyha mellett kis kamra kapott helyet, az ebédlős nappali pedig két erkéllyel (24 négyzetméteres) is büszkélkedhet. Ha nem csal a szemem, a konyhában és a fürdőben mintha ablakot látnék! Ráadásul a hőszigetelt, tehát jó légzárású ablakokat és erkélyajtókat szellőzőelemmel szerelik fel, habár ez az első, amin az építtetők többnyire spórolnak.

A harmadik emeleti 48 négyzetméteres lakás korrekt elrendezésű, amerikai konyhás nappalija 10 négyzetméteres terasszal megáldott, hálószobájából szintén kiléphetünk az erkélyre, ha az ablakot ajtóra cseréljük. Egyébkébt sem ütközünk túl nagy nehézségekbe, de talán így kényelmesebb. Egyedül a gardrób kialakítása meglepő: ez egy szeparált szoba egyetlen szekrénnyel. Érdemes kiverni a falat, hiszen a szekrény úgyis megmarad, viszont ki tudjuk nyitni az ajtaját.

A földszinti 56 négyzetméteres lakás szobái alapvetően nem hagynak kívánnivalót maguk után, a hálószoba tágas, az amerikai konyhás nappaliból kisétálhatunk a hat négyzetméteres teraszra és a kertbe (az egyetlen probléma, hogy ugyanilyen könnyű a besétálás is). A fürdő azonban meglehetősen bizarr: a kád félig szeparált, egyik felét fal mögé rejtették. Hitchcock után Marat halála is eszembe jut, de ha ennek ellenére sem akarnánk megválni a faltól, szereltessünk fel szélcsengőt, legalább tudjuk, mi vár ránk a következő percekben.

Januárban az Erkel Házban járt a Látogató, de a fejlesztő Euro Ingatlan szerint nem mindent jegyzett fel pontosan. A négyzetméterárat 370 ezer helyett 342 500 forintban jelölte meg a cég (egy hetedik emeleti volt 361 680 forint). Az egyik említett (a cég által csak egyedi megállapodás alapján kínált) 29,9 milliós lakás 70 négyzetméteres terasszal és kocsibeállóval nem 45, hanem 55 négyzetméteres. A legnagyobb terasz 40 helyett 60 négyzetméteres, üzlethelyiségből tíz van. A konyhabútort már nem hagyhatjuk el, de aki még tehette, annak visszafizették az árát, ha kérte.

Új építésű lakópark

Cím: Budapest XI., Nagyszeben út, Rodostó utca és Beregszász utca határolta területen

Lakásnagyság: a legkisebb lakás 44 nm, a legnagyobb lakás 122 nm

Négyzetméterár: 450-550 ezer forint

Lakásár: a 44 nm-es lakás 20,79 millió, a 123 nm-es 69,9 millió, míg a 103 nm-es 64,43 millió forint.

A Sasad Liget már átadott és még készülő épületei
A Sasad Liget már átadott és még készülő épületei
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.