Hackerversenyen tesztelték a biztonságot

A jövő IT biztonsági szakembereinek tudását és a két legelterjedtebb operációs rendszer "hackerállóságát" tették próbára a hét végén az ELTE hackerversenyén. A legjobbak számára péntek délutántól szombat hajnalig tartó (elvileg 24 órás) összecsapáson pénzt és gyakornoki állást is lehetett nyerni.

A versenyen részt vevő kétfős csapatokra három feladat várt, a feladványokat Windows XP-t vagy Ubuntu Linuxot futtató gépekre kellett elkészíteni. A résztvevők az ELTE, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Miskolci Egyetem informatikus és programozó szakjairól érkeztek, a helyszín az ELTE Informatikai Kar Lovarda nevű számítógépterme volt.

Elsőként egy elképzelt nagyvállalati alkalmazásfejlesztési projekt biztonsági problémáit kellett feltárni. Ezután az úgynevezett etikus hackelés területén mérték össze a tudásukat a csapatok (itt a hackerek módszereivel kell tesztelni számítógépes rendszerek biztonságát, megtalálva a réseket, lehetőleg még az első illegális behatolások előtt). Az etikus hackelés abban is hasonlít a valódihoz, hogy a behatolóknak el kell takarítaniuk a nyomokat maguk után - így az áruló jelek eltüntetése is a verseny része volt.

A harmadik feladvány során egy gyakran használt titkosítási eljárást kellett a gyakorlatban alkalmazni egy olyan program elkészítésével, amely meg tudja állapítani egy többtucatnyi számjegyből álló számról, hogy prímszám-e.

A leggyorsabb csapat szombat hajnalban végzett a feladatokkal. Azt azonban még nem tudni, hogy ki nyert, a zsűri ugyanis körülbelül egy hét alatt dolgozza fel az eredményeket. A győztes 150 ezer forintot, és a kiíró kancellár.hu-nál egy tíznapos próbamunkát nyer, ami féléves gyakornoki állást is jelenthet. Az ezüstéremért 100, a bronzért 50 ezer forint jár.

A nyeremények ellenére mindössze hét csapat indult, ami a szervezők szerint az érintett korosztály önbizalomhiányával magyarázható. Az is az igazsághoz tartozik ugyanakkor, hogy programozói versenyből egyre több van mostanában, és az IT-biztonságnak hagyományosan kicsi a presztízse Magyarországon, így a diákok körében sem tartozik a legnépszerűbb szakterületek közé. (H. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.