Ahány rózsa, annyiféle metszés

A díszkertek talán legkényesebb, de leginkább sokoldalú növényének címére a rózsa pályázhatna. Ha sorra veszszük a teendőket, kiderül, hogy tavasztól majd minden második héten kell vele valamit csinálni ahhoz, hogy ne váljon hasonlatossá a Csipkerózsika-mese bokrához.

Mára a rózsatő diszkontáru lett: az élelmiszerláncok boltjaitól kezdve a piacokig szinte mindenütt beszerezhető. Aki nem ért hozzá, csak jó nevű faiskolában vagy közvetlenül a termesztőtől vásároljon. Ilyenkor a növény ápolásáról is kikérdezheti az eladót. A rózsatő ültetése más cserjékhez hasonlóan történik: megfelelő tér- és tőtávolság, ültetőgödör, tápanyag-beöntözés. A szabad gyökerű növényeket ajánlott ősszel telepíteni, a földlabdásakat bármikor lehet. A növények között különlegesnek számít a fajtacsoportonként eltérő metszés. Ugyanakkor közös, hogy a tövön maradt, elnyílt virágokat el kell távolítani. Általános irányelv, hogy az első öt tagból álló levél felett kell nyisszantani.

A teahibrid rózsatövekről a rügyfakadás után el kell távolítani az idős, leszáradt részeket. Ekkor kell a vad részből, a gyökérzetből előtörő sarjakat is kivágni. A levirágzott ágakat a legalsó, 1-2 éves elágazásokig kell visszametszeni. Korlátozni kell a főhajtások számát. Tövenként legalább négy, legfeljebb nyolc vaskos vessző maradjon, ezeket viszont 3-5 rügyes csapokra vissza kell vágni a rügy felett legalább 1-1,5 centivel. Ha kevesebb, de tetszetős virágot szeretnének, a második rügyig vissza lehet metszeni. A floribunda és polyantha rózsák erőteljesebb metszést igényelnek. Tövenként legfeljebb 4-5 ágacska (csap) maradhat, egyenként 3-4 rüggyel.

A kúszó- és futórózsákat sokan összekeverik, pedig a két fajcsoport között jelentős a különbség. A kúszórózsáknak erős, merev hajtásaik vannak, és nagy, önálló virágjuk nyílik. Egyszer és folyamatosan nyíló változataik léteznek. A futórózsák hajlékony száraikon szezonként egyszerre, nagy tömegben hoznak virágot.

Mindkét csoportból nevelhető lugas. A kúszórózsák metszése bonyolult. Ezt télen kell elvégezni, de még most sem késő. A metszésnél vezérelv a már kialakult vázrendszer megőrzése, de figyelemmel kell lenni a virágzás jellegére. Az egyszer nyílókat kétévente, váltakozó módon kell fiatalítani. Ilyenkor a lugas idős, ágas-bogas, esetleg letermett részeit kell levágni, és helyükre fiatal egy- vagy kétéves, erőteljes vesszőket, gallyakat kötözni.

A folyamatosan virágzókat a lugasszőlőhöz hasonlóan kell metszeni: másfél, kétaraszonként kell nevelni a virágzó főhajtásokat. Ezeket, ahogy a szőlőt, tavaszonként 2-3 rügyes csapokra kell visszametszeni.

A kúszó növekedésű futórózsák zárják a nemes rózsák sorát. A futórózsák (lehetnek teahibridek vagy floribundák) falak befuttatására, rózsalugasok kialakítására alkalmasak. Ha helyesen tartják őket, lenyűgöző bőséggel virágoznak.

A kisebb virágú, miniatűr cserepes rózsák is kiültethetők a kertbe: az ellenálló növénykék apróságukhoz képest fantasztikus virágzásra képesek a szabadban. Ha mértékletesen metszik, éppen csak csipkedik a hajtások végét, a növény megőrzi kicsinységét. Ha viszont az eredetinél kissé nagyobb virágot szeretnének, erőteljesebben, 3-4 rügyig kell tavasszal visszametszeni a hajtásokat.

A jövő héten a mediterrán növények tél végi revíziójáról írunk.

A rózsákat külső megjelenésük és virágaik formája alapján több csoportba sorolják. A legnagyobb csoport a teahibrideké. Alacsony bokorrá nőnek, amelyekről elsősorban vázába való szálak vághatók. A floribunda és polyantha fajták a hajtásvégeken folyamatosan több virágot is hoznak. Ezek közül az erősebb növekedésűek nagyon jól mutatnak egy összefüggő gyepen.

Pierre de Ronsard francia kertészről elnevezett rózsa
Pierre de Ronsard francia kertészről elnevezett rózsa
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.