Ingatlanos macska-egér játék a neten

Civil fogyasztóvédők bőszen támadják az ingatlandepo.com portált üzemeltető All Finance Management Kft.-t. Szerintük a cég megtévesztő módon tünteti fel szolgáltatását ingyenesnek a Google-on. A cég szerint egyszerű lejáratásról van csupán szó.

"Mivel a honlap magántulajdonnak számít, és csak arra használható, amire a tulajdonos engedélyt ad, (...) nem engedélyezzük, hogy a honlapunkról bárki, bármilyen céllal, bármely elemet kimásolja, azt elemezze (...) Megtiltjuk azt, is hogy a honlapunk bármely tartalmát, annak részét más honlapokon, akár írott sajtóban, mint információt, mint érdekességet bárki megjelentesse."

A fenti szöveg a napokban került be egy netes ingatlanhirdető portál, az ingatlandepo.com regisztrációs szabályzatába. Közvetlenül azután, hogy az ingatlandepo tulajdonosának elküldtük a cége és a civil fogyasztóvédők között hosszú ideje dúló harcról készülő cikkünk első változatát.

Nemrégiben több tízezer forintról szóló számlát, majd fizetési felszólítást kapott kézhez az ingatlandepót - az utóbbi napokig - üzemeltető All Finance Management Kft. több ügyfele. A lakásukat eladni kívánóknak azért kellett fizetniük, mert hónapokkal korábban hirdetőként regisztrálták magukat az ingatlandepo.com oldalon - bár, akkor még azt hitték, hogy ingyenes szolgáltatásról van szó.

Ha egy keresőbe beütjük az "ingatlanhirdetés" és az "ingyenes" szavakat, a többi között a cég weblapja is megjelenik a találatok között, méghozzá "ingyenes ingatlanhirdetési lehetőség", illetve "hirdessen ön is ingyen 30 napig" kísérőszöveggel.

Ezzel szemben - szintén a közelmúltig - a valóság az volt, hogy erre a kedvezményre csak egy Sciennet nevű, multilevel marketing módon építkező törzsvásárlói csoport tagjai voltak jogosultak, a magánhirdetők nem.

Ez azonban elsőre nem volt világos. A magánhirdetőknek hirdetésük feladásakor az erre szolgáló menüpontban egy gördítősávval ellátott szövegdobozban át kellett volna néziük egy "Regisztrációs szabályzatot", ahonnan eljuthattak volna az Általános Szolgáltatási Feltételek (ÁSZF) szövegéhez, amelynek úgy a kétharmadánál szerepel egy "díjtáblázat" feliratú link. Kizárólag abban az esetben, ha ezt a linket megnyitja az ember, derül ki egyértelműen, hogy az ingyenes hirdetési lehetőség csak a törzsvásárlói csoporttagoknak jár 30 napig, míg másoknak nagyon is fizetniük kell érte, mégpedig napi egyszázalékos késedelmi kamat terhe mellett.

A teljességhez hozzátartozik, hogy a cég e-mail üzenetben minden regisztrációt visszaigazol, amelyben ez a kitétel szerepel, csakhogy ezeknek a leveleknek a feladója nem az "ingatlandepo" hanem az All Finance Management Kft. A netes fogyasztóvédelmi fórumokra beíró panaszosok - állításuk szerint - spamnek vélték ezeket a leveleket. A jóval tízezer forint feletti "tartozások" magyarázata pedig az - szintén a fórumokon megjelenő panaszok alapján -, hogy a cég csak négy-öt hónappal a regisztráció után küldött számlát az érintetteknek.

Benkő Sándor, az All Finance Management Kft. társtulajdonosa állítja: cége ellen lejáratókampány folyik. Azt mondja, erre bizonyítékai vannak - ezeket azonban nem óhajtotta velünk megosztani. Mindenesetre tény, hogy a céget már akkor is több, fogyasztóvédelmi jogkört ellátó hatóságnál feljelentették, amikor még a törzsvásárlói hálózattagságra vonatkozó megszorítás nem volt része üzletpolitikájuknak. Egy ideig ugyanis a magánszemélyek valóban ingyenesen hirdethettek harminc napig az ingatlandepón. Mivel a próbaidő leteltével a szolgáltatás automatikusan fizetőssé vált, az akkori ügyfélpanaszok jórészt arról szóltak, hogy a cég nem értesítette erről külön a hirdetőt.

Az All Finance Management Kft.-vel szemben még tavaly közérdekű keresetet nyújtott be a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete (FOME) a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon. Ebben az ügyben egyelőre nem született jogerős döntés, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) pedig tavaly októberben egyértelmű nemet mondott a céggel szemben benyújtott panaszokra. Szerintük a cég közlése is utalt rá, és az akkori ÁSZF-ből is egyértelműen kiderült, hogy 30 nap után magánszemélynek fizetőssé válik a szolgáltatás, az pedig nem a szolgáltató hibája, ha ezt az ügyfél nem tartja észben. A cég számlázási gyakorlatáról a GVH nem nyilvánított véleményt, mondván: ez nem versenyjogi kérdés. A napi egyszázalékos késedelmi kamat sem törvénybe ütköző, a felek ugyanis külön megegyezhetnek arról, hogy eltérnek a polgári törvénykönyv irányadó szabályaitól. (Az ÁSZF elfogadása ilyen megegyezésnek minősül.)

Ugyanakkor könnyen lehet, hogy az All Finance-nak szerencséje is volt: a GVH-hoz benyújtott panasz időpontjában még nem lépett hatályba a tisztességtelen kereskedői gyakorlatról szóló törvény. Ez a jogszabály ugyanis egyértelműen leszögezi: a kereskedő terméke kapcsán csak akkor használhatja az "ingyenes" vagy "díjtalan" jelzőt, ha az áru birtokbavételéhez szükséges - például szállítási díjakon - kívül semmiféle más költség nem merül fel.

Az más kérdés, hogy a számára kedvező GVH-döntéssel nagyjából egy időben a cég megváltoztatta szabályzatát, és a díjtáblázatba belekerült az ingyenességet az Sciennet-tagságra leszűkítő megszorítás. Ez viszont már nem biztos, hogy szerencsés lépés volt: úgy tudjuk, immár a hivatalos fogyasztóvédők is vizsgálják a cég tevékenységét. Az ügy egyik kétségtelenül érdekes kérdése, hogy reklámnak tekinthetők-e az internetes keresés nyomán előkerülő jelzők? Jellemző, hogy piaci szereplőktől erre csak meglehetősen bizonytalan válaszokat kaptunk. A GVH részéről Mihálovits András szóvivő nem kívánt a kérdésben állást foglalni, mondván: arra nincs lehetősége a GVH-nak, hogy eljáráson kívül kommentáljanak jogszabályokat. Kolozsi Sándor, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) jogi főosztályvezetője ellenben úgy látja, hogy az ilyen közlésekre is passzol a Gazdasági Reklámtörvény (Grtv) reklámdefiníciója.

Miután kapcsolatba kerültünk a céggel, rövid időn belül újabb fordulatot vett a történet: hirtelen megváltozott a cég weblapja, így ma ismét harminc napig ingyenesen hirdethetnek magánszemélyek, s a honlapot már nem az All Finance, hanem az Expent Business Club Kft. üzemelteti - amelynek szintén Benkő Sándor a társtulajdonosa. A cégvezető korábban lapunknak úgy nyilatkozott: örülnek annak, hogy "több oldalról" is figyelik honlapjukat, és a használható kritikákat be fogják építeni a cég működésébe.

Kérdés persze, hogy ezt a felhasználók is tudják követni, mivel a megújult regisztrációs szabályzat szerint az ő felelősségük, hogy a szabályzat változásait figyelemmel kísérjék.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.