A huszonéves kor után hanyatlik az emberi elme
A kutatásban részt vevő kétezer, 18-60 év közötti embernek egy 12 feladatsorból álló tesztet kellett megoldania hét év alatt többször is - az összefoglaló eredmények a Neurobiology of Aging szakfolyóiratban jelentek meg. A feladatok az intelligenciatesztekben megszokott képrejtvényekből, logikai feladványokból, különféle memóriajátékokból álltak.
Az eredmények azt mutatták, hogy az emberi agy átlagosan 22 éves korban éri el a csúcsteljesítményét, aztán néhány évig tartja ezt a szintet, majd 27 évnél jelentkezik az első érzékelhető mentális viszszaesés. A 12 feladatsorból háromban (a gondolkodás sebessége, logika, vizuális probléma- megoldó képesség) érezhető komoly csökkenés az eredményekben már 30 éves kor előtt, a memória megkopása pedig 37 év körül mutatható ki.
Azokban a tesztekben azonban, amikor az évek során felhalmozott tudás is fontos - szókincs, általános műveltség - egészen 60 éves korig javultak az eredmények. Timothy Salthouse, a kísérleteket vezető professzor szerint a mentális hanyatlás elleni kezeléseket az eddiginél sokkal fiatalabb korban el kell kezdeni.
A BBC a tanulmánnyal kapcsolatban idézte Rebecca Wood Alzheimer-kutató véleményét, aki szerint többet kell megtudnunk az egészséges agy természetes hanyatlásáról ahhoz, hogy megérthessük az Alzheimer-kórhoz hasonló súlyos betegségek hátterét. A feladat hatalmas, hiszen csak Angliában hétszázezer ember demenciás. A helyzet nálunk is rossz. Legalább negyedmillió ember él demenciával, ezen belül pedig 150-180 ezer lehet óvatos becslés szerint az Alzheimer-kórosok száma. Janka Zoltán professzor, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Kar Pszichiátriai Klinikájának vezetője szerint már a betegség viszonylag korai diagnosztizálása is gondot okoz. Holott az Alzheimer-kór gyanúja viszonylag nagy biztonsággal megállapítható néhány olyan teszt segítségével is, amelyeket akár a háziorvosnál várakozva is ki lehetne tölteni. (Ö. Z.)