Látogatóit megkövezi egy csimpánz
A svéd fővárostól északra fekvő furuviki állatkert Santino nevű csimpánzának antiszociális viselkedése a látogatókat és a gondozókat egyaránt meglepte. A 31 éves hím kora reggelente, még a nyitás előtt, öszszegyűjti a köveket és a betondarabokat. Délhez közeledve pedig kőzáport zúdít a látogatókra. A Current Biology című szaklapban, Mathias Osvath által jegyzett tanulmány szerint a csimpánz jó előre megtervezi cselekedeteit.
Santino különös viselkedésére általában június és július környékén kerül sor. Santino azt is megtanulta, hogy miként kell a telente szétfagyott betondarabok közül a dobálásra alkalmasakat kiemelni. Az elmúlt tizenkét évben e tudásának köszönhetően több száz követ hajított látogatóira - ritkán talált ugyan, de ez semmit sem von le cselekedetének értékéből. A dobálást 1997 óta folyamatosan űzi, bár kétséges, hogy meddig, mert az MTI információi szerint a vezérhímet a közelmúltban kiherélték. Az állatkert szakemberei azt remélik, hogy e beavatkozás miatt a csimpánz lehiggad.
"Vizsgálataink szerint a csimpánzok agyában világosan kifejeződik egy közeljövőben tervezett cselekvés" - nyilatkozta a BBC-nek Mathias Osvath, akinek meggyőződése, sőt fogadni merne rá, hogy a csimpánzhoz hasonló tervezett viselkedésre az állatvilág más tagjai is képesek. Nem lenne meglepődve, ha a delfinek esetében is találnának valami hasonlót. (Osvath egyébként édesapja révén magyar származású, de lapunknak eljuttatott e-mailjéből az derül ki, hogy a magyar nyelv már nem erőssége. Tudományos kérdésekben biztosan nem ezt a nyelvet használná.)
Altbacker Vilmos, az ELTE etológusprofesszora szerint az időben ilyen fokon összerendezett mozgásra csak fejlett idegi tevékenységre képes állatok között találni példát. De nem szabad túlzott jelentőséget tulajdonítani egy-egy ilyen megfigyelésnek. Lehet, hogy ez csupán az állatkertben unatkozó csimpánz napirendjének a része, de nem tenne ilyet,
ha szabadon élhetne a dzsungelben. A kutató szerint az ember sem olyan tudatos, mint amennyire hiszi magáról; mint ahogy az állatok sem olyan tudattalanok, mint ahogy azt az ember képzeli róluk. Nagyon sok függ attól is, hogy az állat milyen körülmények között él. A családtagokként élő kutyák képességeik maximumát hozzák ki magukból. Elképzelhető, hogy ugyanez igaz az állatkertekben élő állatokra is.