Nyerjen házat sorsoláson

A sorsjegyek szépen fogytak, s a húzás napjára 836 ezer euró jött össze a bevételből. Nem akármit sorsoltak ki: a 400 négyzetméteres villa 1400 négyzetméteres kertben áll, nagyszerű helyen, Klagenfurt Viktring nevű elővárosában, és négy garázzsal rendelkezik. Az ötvenéves karintiai férfiú éppen a fogorvosi székben ült, amikor az egykori stájer szépségkirálynő szépen, lassan, komótosan kihúzta a 9999 számból a nyerőt - az övét. Walter Egger két sorsjegyet vett, pár euróért, és maga sem igen bízott a szerencséjében. A St. Andraeben lakó, háromgyermekes férfi pszichikai betegségben szenvedő gyermekek otthonát működteti - hogy az új szerzemény az otthont bővíti-e, azt még nem tudja biztosan.

A régi tulajdonos sem járt rosszul. Bár illetékeket, adót és más járulékot kell még fizetnie, és őt terheli a húzás procedúrájának költsége, valamint a közjegyző honoráriuma is, végül 730 ezer eurója marad tisztán. Szabad piaci eladással nem biztos, hogy ennyit kapott volna a házért, mert a kereslet mostanában nem túlságosan nagy.

Maga az eljárás, az ingatlaneladás, illetve -szerzés sorsolásos módszere nagy vitákat vált ki Ausztriában. Ez volt az első eset, és jogászok is vizsgálták, nem ütközik-e valamilyen törvénybe. A végeredmény: amennyiben az eladó az eredeti szerzési árnál kisebb bevételt ér el, az eljárás törvényesnek minősíthető. Büntetés csak akkor szabható ki, ha az anyagi nyereség, avagy veszteség a szerencse függvénye, és valaki vagyoni haszonhoz jut. (Leszámítva a jótékonysági célt.) Ha azonban a bevétel nem haladja meg az ingatlan beszerzési árát, nem sérül a szerencsejáték-törvény - állapították meg a jogászok.

Aki persze ilyen játékba belemegy, nem árt, ha tudatában van az előnyöknek és a hátrányoknak. A potenciális vevő, aki sorsjegyet vásárol, nem tekintheti meg az ingatlant, hiszen az érdeklődők száma esetleg több százezres, így lehetetlen helyszíni szemlét szervezni. Az eladót azonban több hátrány sújtja. Eleve 12 százalék szerencsejáték-adót köteles fizetni - mégpedig nemcsak az eladott, hanem a kibocsátott sorsjegyek után. Ezt az adót akkor is behajtják rajta, ha valamely okból meghiúsul a sorsolás. A megnyert házat csak a vagyonszerzési adó megfizetése után értékesítheti az új tulajdonos.

A jelek szerint a hátrányok nem mérséklik az érdeklődést az új - mellesleg az ingatlanközvetítők által hevesen ellenzett - ingatlaneladási forma iránt. Egymást követik a hasonló akciók - a tulajdonosok interneten teszik közzé a feltételeket, egy-egy sorsjegy ára nem haladja meg a 10 eurót.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.