Párizsban marad a Nyúl és a Patkány
Mint emlékezetes, a szóban forgó műkincseket brit és francia csapatok zsákmányolták az 1860-as második ópiumháború alatt. A szobrok egy párizsi bíróság döntése szerint legálisan kerültek a tavaly elhunyt világhírű francia divattervező birtokába. A kínai külügyminisztérium szóvivője nemrégiben azonban hangsúlyozta: a modern kori történelemben a nyugati imperialista hatalmak számos kínai műkincset raboltak el, amelyeknek vissza kell térniük Kínába.
Pierre Bergé, az Yves Saint Laurent-gyűjtemény örököse elmondta, hogy a hír nem lepte meg különösebben, és biztos abban, hogy Peking nyomást gyakorolt a vásárlóra, hogy ne fizessen. Bergé azt is közölte, hogy egyelőre nem áll szándékában megválni a vitatott tárgyaktól.
Nagy mennyiségű elrabolt vagy éppen ellopott műtárgy forog világszerte a gyűjtők kezén. Az FBI toplistájának élén az iraki műkincsek 2003 tavaszi széthordása állt. A bagdadi múzeumokból kirámolt, régészeti lelőhelyekről elorzott műkincsekből még mindig sok ezer hiányzik. A listán szerepel a bostoni Isabella Stewart Gardner Múzeumból 1990-ben mások mellett eltűnt Vermeer-festmény, és három Rembrandt-
kép, valamint egy ugyancsak ellopott Manet-alkotás. A reneszánsz mester, Benevenuto Cellini arany-elefántcsont Sótartóját 2003-ban a bécsi Kunsthistorisches Múzeumból vitték el betörők - a becses darab 2006 elején meglett. Az amszterdami Vincent Van Gogh Múzeumból 2002-ben két Van Gogh-festmény tűnt el. Leonardo da Vinci Orsós Madonnáját a skóciai Drumlanrig kastélyból rabolták el 2003-ban. A listán szerepel egy Caravaggio-kép, Cezanne egy tájképe Auvers-sur-Oise városkáról, amelyet az oxfordi Ashmolean múzeumból akasztottak le 1999-ben ismeretlen tettesek, valamint egy hárommillió dollárt érő Stradivari-hegedű. A Svéd Nemzeti Múzeumból 2000-ben loptak el két Renoir- és egy Rembrandt-alkotást - öt évvel később kettő meglett.
Az FBI a világon évente ellopott műkincsek értékét hatmilliárd dollárra becsüli. A hasonló hazai forgalom is milliárdos - igaz, forintban.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal honlapján jelenleg 2141 ellopott műtárgy szerepel. Nem mindegyik képvisel jelentős értéket, de tavaly december közepén egy budapesti magántulajdonból ellopott nyolc műtárgy között volt például idősebb Markó Károly és Szinyei Merse Pál egy-egy alkotása is.