Vadászpuskás férfiak nagy, sötét terepjáróval
A Nemzeti Nyomozó iroda (NNI) a fegyverszakértői jelentések alapján már hivatalosan is lát összefüggést a tavaly nyár óta Heves, Borsod, Hajdú, Szabolcs és Pest megyében cigánytelepek szélén lévő házak ellen végrehajtott fegyveres, Molotov-koktélos támadások között - jelentette be pénteken Petőfi Attila, az NNI igazgatója. Úgy fogalmazott: vadászpuskákkal hajtották végre a támadásokat, és egyes fegyverek több helyszínen is felbukkantak, így szinte biztos, hogy "sorozatról van szó". Petőfi sem a fegyverek számáról, sem típusáról nem nyilatkozott.
A rendőrség feltételezése szerint két-három, a vadászfegyverekhez jól értő férfi lehet a támadó, akik terepjáróval (vagy terepen mozgékony), nagy (feltehetőleg sötét) autóval közlekednek. Mindenhol alapos felderítést végeztek.
A július óta tartó fegyveres rajtaütésekben 13, romák lakta házat ért támadás. Ezekben összesen 59-en laktak. Négyen meghaltak, és négyen szenvedtek súlyos sérüléseket lövésektől vagy tűztől. Petőfi Attila azt mondta: csak találgatni lehet, hogy a támadókat mi motiválta. Vélt vagy valós személyes sérelem megtorlása éppúgy szóba jöhet, mint a rasszista indíték.
Befejeződött a Pest megye rendőrfőkapitánya által a tatárszentgyörgyi kettős gyilkosság miatt elrendelt tényfeltáró vizsgálat. Ármós Sándor megyei főkapitány azt vizsgáltatta, hibáztak-e azok a rendőrök, akiket a tűzhöz riasztottak, és akik a helyi romák szerint nem voltak hajlandók tudomásul venni, hogy szándékos gyújtogatás okozta a tüzet, a 27 éves férfi és kisfia pedig gyilkosság áldozata lett.
Ármós Sándor ismertette a történteket a dabasi tűzoltóságtól kilenc perccel hajnali egy óra előtt érkezett bejelentéstől kora délutánig, amikor a rendőrség kénytelen volt elismerni: a két elhunyt bűncselekmény áldozata lett. Eszerint a rendőrök a mentőkkel és a tűzoltókkal együtt érkeztek a helyszínre, de akkor - és egészen reggelig - senki nem beszélt nekik arról, hogy "átható gázolajszagot érzett", vagy lövéseket hallott. A tűzvizsgálók elektromos hibát sejtettek, amit a szabálytalanul elhelyezett és bekötött berendezések kábeleinek túlmelegedése okozott.
Az orvos szóban, majd írásban is "tűz és robbanás miatt bekövetkezett halált" közölt a rendőrökkel. A holttesteken talált, "szabályos elrendezésű, köralakú sérüléseket" akkor még szintén a robbanással hozták összefüggésbe. Miután idegenkezűségre utaló nyomokat az orvos és a tűzvizsgáló nem talált, a rendőrség közigazgatási eljárás keretében folytatta az eljárást. Később találtak ugyan egy parafa dugóval lezárt, letört üvegnyakat, amelyből egy égett rongydarab lógott ki, de a tűzvizsgáló kizárta, hogy az Molotov-koktél maradványa lenne, mivel "a parafa belülről nem perzselődött meg". A helyszínelő viszszatette oda, ahol találta, és lefényképezte.
Ármós Sándor szerint az orvos és a tűzvizsgáló véleménye ellenére (a közigazgatási eljárás szabályai szerint) a rendőröknek ugyanolyan alapos helyszínelést kellett volna végezniük, mintha már akkor tudták volna, hogy bűncselekmény történt. Meg kellett volna várniuk, hogy kivilágosodjon, és minden részletre kiterjedő vizsgálatot kellett volna indítaniuk. A töltényhüvelyek megtalálása után (a kiégett háztól 6-8 méterre négy vadászpuska-lőszerhüvelyt találtak) felül kellett volna bírálniuk az orvos és a tűzvizsgáló álláspontját, és igazságügyi szakértői boncolást kérniük. Ha így járnak el, egy percig sem marad őrizetlenül a helyszín.
Mulasztásukért, a helyszíni szemle és a helyszínre küldött úgynevezett forrónyomos csoport vezetője ellen fegyelmi vizsgálatot rendeltek el. Ármós kitérő választ adott az orvos és a tűzvizsgáló felelősségét firtató kérdésekre, mondván: az illetékes hatóságok vizsgálódnak az ügyben.
Két, a Cozma-gyilkosság idején a veszprémi Patrióta bárban szórakozó rendőr ellen indult fegyelmi vizsgálat - derült ki az ORFK pénteki sajtótájékoztatóján. Bolcsik Zoltán megyei főkapitány nem zárta ki, hogy az ügyben lesznek újabb gyanúsítottak, de részletekről nem beszélt. Cáfolta, hogy az ott szórakozó négy rendőr bármelyike is őrző-védőként dolgozott volna a szórakozóhelyen, illetve hogy az enyingi banda elzavart volna onnan intézkedő rendőröket. A két rendőr ellen, akik a gyilkosság után a helyszínen maradtak, azért indul eljárás, mert túl lassan reagáltak az eseményekre. (F. Gy. A.)