Utcákra küldenek kétszáz rendőrt
Budapest Európa egyik legbiztonságosabb fővárosa - mondta évértékelő beszédében a budapesti rendőrfőkapitány. Tóth Gábor szerint ez még akkor is igaz, ha januárban és februárban jószerével csak az nem rabolt ki Budapesten bankot vagy pénzszállítót, akinek nem akadt ilyen az útjában. Azonban a főkapitány szerint ez így túlzás: nem általában a rablások, "csak" a fegyveres rablások száma nőtt. Tavaly ilyenkor mindössze nyolc esetet jegyeztek fel, az idén húszat. Ötöt viszont elfogtak, s Tóth szerint a többieket is elkapják. Nincsenek köztük sorozatrablók, s az elfogottak nehéz pénzügyi helyzetükkel magyarázták tettüket.
Tóth Gábor a fegyveres rablások számának növekedésére számít. Azt mondta: sokan tartják könnyű pénzkereseti lehetőségnek a rablást. Volt, aki csak elfogása után, a rendőrségen döbbent rá, hogy bár já-
ték pisztollyal fenyegetőzött, ugyanannyit kaphat érte, mint ha éles fegyvere lett volna.
Budapest közbiztonságát a rendőri jelenlét fokozásával lehetne javítani - mondja a tábornok. Csakhogy a BRFK-n 1000-1100 fős létszámhiány van. Volt nagyobb is, nemrég 1200 rendőr hiányzott, ez 700-800 ezer órányi szolgálati idő kiesését jelenti.
Eközben jó néhány kényelmes "nyugdíjas állás" is van. Ha valaki be akarja jelenteni, hogy ellopták az autóját, és felhívja a 107-et, végig sem hallgatják, máris kérdik: "hol történt?" De még szinte ki sem mondja a panaszos, hogy hol, már azt hallja, hogy "kapcsolom a kerületet" - és kezdheti elölről elmesélni a baját egy másik ügyeletesnek.
Ennek a gyakorlatnak készül véget vetni Tóth: áprilistól átszervezi az ügyeleteket, megkezdi az egész fővárosra kiterjedő bevetésirányító rendszer kiépítését. Az "egyenruhás telefonközpontosként" dolgozó ügyeletesek ötödét "leépítik", utcai szolgálatra küldik.
Tóth "hozzá kíván nyúlni" a rendőrőrsökhöz is. Budapesten 16 van - papíron. A kerületi kapitányok szerint azonban ebből tíz gyakorlatilag nem működik. Ahhoz ugyanis, hogy egy rendőrőrs érdemi munkát végezzen, húsz ember is kevés. Márpedig az őrsök egy részének a létszáma ennél kisebb. Van persze őrsparancsnok, ügyeletes, kapus, s ha még marad ember, az mehet az utcára. Vagyis: egy húszfős őrs legfeljebb egy járőrt tud kiküldeni.
A polgármesterek, a helyi közösségek azonban ragaszkodnak az őrsükhöz. Általában választások előtt és egy-egy súlyos bűncselekmény után megnő az őrsalapítási kedv. Országszerte így jött létre az elmúlt években több tucat működésképtelen őrs - politikai akaratra. Tóth megkísérli meggyőzni a polgármestereket: nem ettől lesz biztonságos a körzetük. De több embertől igen. Számítása szerint szervezési intézkedések révén háromszázzal több rendőrt tud küldeni az utcára.
Az egységes digitális rádiórendszer helymeghatározásra is alkalmas, így az áprilistól felállítandó új bevetésirányítás már nem lesz "vak", mint a ma létező ügyeletek. Pontosan tudni fogja, merre vannak a járőrök, s mindig azt küldik majd a helyszínre, aki a legközelebb van.