Tíz perc, és vége az alkoholizmusnak?
Alkoholista patkányokat egyetlen fehérjeinjekcióval leszoktattak az alkoholizmusról. A Kaliforniai Egyetem tudóscsoportja a klasszikus pedálnyomogatós kísérlettel kutatta, hogyan alakul a patkányok szenvedélybetegsége. Pedált helyeztek el az állatok ketrecében, amit nyomogatva alkohollal kevert vízhez juthattak a bent lakók. Mikor már kialakult az embereknél jól ismert függőség, GDNF elnevezésű fehérjét injekcióztak közvetlenül az állatok középagyába. A jutalmazó rendszerben központi szerepet játszó agyterületbe, az úgynevezett ventrális tegmentális területbe (VTA) juttatott anyag hatására tíz percen belül elmúlt a patkányok alkohol utáni vágya. Sőt később, a szer hatásának elmúlta után sem érdekelte már őket az adagolópedál. A kutatók szerint a GDNF-protein csak az alkoholfüggőségre hat, és nem csökkenti az egyéb élvezeti szerek iránti fogékonyságot. Ezt a cukros oldatra szoktatott patkányokkal végzett kísérletek igazolták, rájuk ugyanis a hasonló kezelésnek semmilyen hatása nem volt. A kutatási eredmény egyébként a kutatók szerint ígéretes, mert az embereknél és a patkányoknál nagyon hasonló módon alakul ki a különböző anyagoktól való függőség, és mert az alkoholbetegség kezelésénél a magas visszaesési arány a legnagyobb probléma.
Magyarországi szakemberek viszont szkeptikusabbak, leginkább azért, mert az alkoholistáknál szerintük leginkább a betegségtudat hiányzik.
- Nem véletlen, hogy ma - hivatalos adatok szerint - 800 ezer alkoholbetegből mindössze 40 ezer kezelteti magát. Ebben ugyan nyilván szociális okok, hozzáférési nehézségek is szerepet játszanak, jórészt viszont a szándék, illetve a betegség beismerésének a hiánya miatt marad el a kezelés - állítja dr. Zacher Gábor toxikológus, aki szerint az orvosok szerepe legfeljebb 25 százalék lehet, míg leginkább a betegeken múlik a gyógyulás. - Többnyire hozzátartozók, barátok, a család nyomására mennek végül szakemberhez, vagy ha a testi állapotuk is kritikussá válik. A kezelés azonban komplex, ahogy a betegség kialakulásának sem egyetlen oka van. Ezernyi körülmény felelős az alkoholizmus kialakulásáért, éppen ezért nehezen elképzelhető, hogy egyetlen injekcióval, csupán kémiai ráhatással megszűnjön a baj - teszi még hozzá a szakember.
Az alkoholizmus népbetegség. Bár egyes felmérések szerint a magyarok közel fele - saját bevallása szerint - egyáltalán nem fogyaszt alkoholt, becslések szerint Magyarországon nyolcszázezer alkoholbeteg él. Általában 4-5 év rendszeres alkoholfogyasztás után alakul ki függőség, amiben a genetikai, társadalmi, szociokulturális tényezők is jelentős szerepet játszanak. Az alkohol felszabadítja a gátlásokat, ugyanakkor a rendszeres italozás növeli az alkoholtoleranciát, egyre nagyobb mennyiségű ital képes csak a feszültségoldásra. A rendszeres alkoholfogyasztás akkor tekinthető betegségnek, ha testi, lelki és szociális tünetei már kimutathatók.
Az alkoholfüggőségnek több típusa létezik. A szenvedélybetegek egy része napi rendszerességgel iszik, de vannak, akik hetente-kéthetente, többnyire hétvégenként részegednek le. Egyes betegek akár hónapokig is képesek ellenni alkohol nélkül, de ha hosszabb idő után újra inni kezdenek, több napon át súlyos öntudatvesztésig részegedve folytatják ezt. (Az egészségügyi világszervezet [WHO] ajánlása szerint az egészségkárosodás nélkül elfogyasztható alkoholmennyiség felső határa férfiaknál 21 egység/hét, nőknél pedig 14 egység/hét. Egy egység 10 ml alkohol, ez egy pohár sörnek vagy 1 deci bornak felel meg.)