Saját zsebre dolgoztak az amerikai bírák

Egyes magánbörtönöknek nemcsak a működésével, de a létrejöttével kapcsolatban is komoly kérdőjeleket vet fel Amerikában egy most kirobbant botrány.

Pennsylvania államban két, fiatalkorúak bíróságán ítélkező bíró ismerte el: három év alatt összesen 2,6 millió dollár kenőpénzt vett át két, magánvállalkozásban működő börtöntől. Cserébe egyrészt különösen szigorú büntetéseket szabtak ki, illetve hátráltatták a hivatalból kirendelt ügyvéd kijelölését, ezzel hetekkel-hónapokkal hosszabbítva meg fiatalok előzetes letartóztatását. A börtönök az államtól fejpénzt kapnak a bent lévők után.

A két, egyaránt az ötvenes éveiben lévő bíró óvadék ellenében szabadlábon védekezhet. Legalább hét év börtönt kockáztatnak, és több száz család pereli őket kártérítésre. Egyikük a börtönökkel tartotta a kapcsolatot, míg másikuk futószalagon hozta az ítéleteket, három év alatt mintegy ötezret. Közülük kétezret találtak különösen szigorúnak.

Az ügyet kirobbantó jogvédők gyanúját olyan ítéletek keltették fel, mint amikor Mark Ciavarella bíró zaklatásáért három hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélt, és bilincsben vezettetett el egy 17 éves középiskolás lányt, aki a MySpace közösségépítő portálra tett profilján kifigurázta iskolája igazgatóhelyettesét. Számos tinédzser maradt el tanulmányaival a több hónapos börtönnel járó megrázkódtatás miatt.

- Két, súlyosan korrupt bíró és bűntársaik keze között több száz pennsylvaniai gyerek és család vált áldozattá - nyilatkozta a The New York Times-nak Michael J. Cefalo, az érintett családok egyik ügyvédje. A súlyos ítéletek meghozatalát megkönnyítette, hogy a fiatalkorúakkal szembeni eljárás a nyilvánosság kizárásával folyik, sőt a hosszú várakozás miatt számos vádlott inkább lemondott a kirendelt ügyvédről is. Amerikában egy legfelsőbb bírósági ítélet ugyan kimondja az ehhez való jogot, de az államok mintegy felében le lehet mondani róla. Most e lehetőség eltörlését is fontolgatják Pennsylvaniában.

A súlyos ítéletek meghozatalát megkönnyítette, hogy a fiatalkorúakkal szembeni eljárás a nyilvánosság kizárásával folyik, sőt a hosszú várakozás miatt számos vádlott inkább lemondott a kirendelt ügyvédről is. Amerikában egy legfelsőbb bírósági ítélet ugyan kimondja az ehhez való jogot, de az államok mintegy felében le lehet mondani róla. Most e lehetőség eltörlését is fontolgatják Pennsylvaniában.

A börtönök vezetőivel szemben egyelőre nem emeltek vádat. De utólag az is felettébb gyanússá vált, hogy állami funkcionáriusként éppen e két bíró záratta be korábban - rossz állapotára hivatkozva - a fiatalkorúak megyei börtönét, és javasolta, hogy helyét a két magánintézmény vegye át.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.