Alkudni szinte kötelező
Profi alkuszszolgálat is segíti a vevőket a lakáspiacon, ahol az eladók egy része már amúgy is hajlik a korábbiaknál nagyobb árengedményre. Általános áresésről nincs szó, de egyes kategóriákban, például a nagy alapterületű panelek, a kieső külvárosi lakások, valamint az üdülők körében máris jelentkeznek a komoly értékesítési nehézségek. Miközben az eladók egy része mereven ragaszkodik az általa reálisnak tartott árhoz, a másik véglet az, amikor a drasztikusan megemelkedett hiteltörlesztés miatt pánikba esett eladók gyorsan lépni akarnak, és ezért jelentős engedményre készek. Utóbbiak - felmérve beszűkült mozgásterüket - a lehető leghamarabb kisebb lakásba akarnak költözni.
Az alku eddig is megalapozott remény volt, mostanra azonban biztosan kalkulálható lehetőséggé vált az ingatlanpiacon. Az irányár mögött a válság kirobbanásáig többnyire 5-6 százalékos végső árengedmény rejtőzött, ez most már tíz százalékra is feltornázható - tapasztalja Molnár Anikó, az alig két éve alakult Alku-Novum Kft. ügyvezetője. A vevők érdekében eljáró, értékbecslőket foglalkoztató cég az irányár és a kialkudott vételár közti árkülönbözet tíz százalékáért dolgozik, vagyis közvetlenül érdekelt a minél sikeresebb alkuban. Az angliai példa alapján létrehozott szolgáltatás Nyugat-Európában már közismert, Magyarországon még csak most ver gyökeret: az Alku-Novum napi egy-két új ügyféllel köt szerződést.
A lakásvásárlás a legtöbb vásárló számára érzelmi ügy, s emiatt sokszor fel sem merülnek a később jelentős anyagi kihatással bíró szempontok. A kiszemelt ingatlan várható hibáit könnyen elfedik a szemet gyönyörködtető részletek, és csak később jön a feketeleves: lehet költeni a nyílászárók cseréjére, a fal hangszigetelésére, esetleg kiderül, hogy a környék nem igazán kurrens a piacon, vagyis a lakás rossz befektetés volt. A profi alkuszok kijózanító hatást gyakorolnak az ügyfelekre, és nemegyszer lebeszélik őket egy-egy lakás megvételéről. Így már jó pár, helyismeretet nélkülöző vidéki vevő menekült meg rossz üzlettől Budapesten, és a Balaton iránt érdeklődő fővárosi ügyfeleket is segítettek már jó döntést hozni.
A profi alkuszszolgáltatás megjelenésének időszerűségét Murányi Ákos, a Duna House ingatlanforgalmazó hálózat elemzője némi kétkedéssel fogadta, mondván, a nyomott piacon alkuszok nélkül is jól lehet alkudni. Tegyük hozzá: már ahol, hiszen a válság hatása nem egyöntetű, egyelőre szó sincs arról, hogy az árak mindenütt markánsan estek volna. Tény, hogy a befektetési céllal vásárló külföldiek eltűntek, és jóval nehezebb hitelhez jutni, de ez még nem indított el általános árlavinát. Amire biztosan számítani lehet: az idén újra keresettek lesznek a kis lakások, amelyekbe a megszorult hitelesek vissza tudnak lépni, illetve amelyekhez a csekély önerővel rendelkező vásárlók hitelből hozzá tudnak jutni.
A lakáspiacon eladói oldalról tavasz előtt nem vár rohamot Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője. Mint mondja, a hitellel terhelt lakásokból a felmérések még nem mutatnak a korábbinál nagyobb kínálatot. Az Otthon Centrum hitelcenterének vezetője, Bánfalvi László szerint a hitelesek pánikrohama ellen hat, hogy sokuknak van még mozgástere, például a hitel futamidejének meghosszabbításával. A korábbi években az átlagos lakásvásárlók havi 50-60 ezer forint törlesztőrészletet vállaltak be, aminél számottevően többet nem tudnak kifizetni. Azok közül, akiknek most havi 80-90 ezer forintra vagy még többre nő a törlesztésük, sokan kényszerülnek majd valamilyen áthidaló vagy tartós megoldásra.
A lakáspiaci hitelezés újabb kihívása két-három év múlva az előtakarékossággal kombinált, akkor megugró konstrukciók képében jelentkezik majd. Akik ezt a megoldást választották, eleve vállalták, hogy a kezdeti szerényebb törlesztés és az állami támogatás elnyerése fejében 4-8 év múlva jóval nagyobb törlesztőrészletet fizetnek.
A lakáspiaci árak alakulásáról hamarosan pontosabb elemzések is készülnek, de a nagyra nőtt alkulehetőségeken és a hitelkényszeres eladók várható megjelenésén túl egyelőre senki sem tudja megjósolni, mit hoz a jövő. A bizonytalanság egyik tetten érhető következménye éppen abban rejlik, hogy az eladásra szánt használt lakások egy része meg sem jelenik a kínálatban, mivel tulajdonosaik a helyzet hatására kivárnak. Az alkuszok és a közvetítők egyaránt úgy látják, hogy a meghiúsult ügyleteknek általában a hajthatatlan eladó az oka.