Eluanát hagyják meghalni

Gyilkosság, vagy emberség? E két végpont között mozog az eutanáziát ellenzők és támogatók tábora. Most egy 17 éve kómában fekvő olasz nő esete kavart indulatokat világszerte. Udinében Eluanáért vonulnak életvédők utcára, a város püspöke gyilkosságot kiált.

A mélykómában lévő Eluana Engalro testét 17 évnyi vegetatív állapot után leveszik a gépről, és hagyják meghalni az udinei klinikán - közölte a család ügyvédje. Olaszországban tegnap óta az életvédők tüntetnek: "Eluana, ébredj fel! Meg akarnak ölni!" - kiáltással. Udine püspöke pedig gyilkosságot kiált.

Az eutanázia ellen tiltakozók útját állták annak a mentőautónak is, amely hajnalban Lecco városából Udinébe szállította a 39 éves nőt. Családjának egyedül ez a magánklinika mondott igent a kegyes halálra. Eluana 1992 januárjában szenvedett autóbalesetet, amely után nem ébredt fel a kómából. Édesapja hét évvel később fordult először bírósághoz, kérve, hogy lányát kapcsolják le a gépekről. Többször elutasított fellebbezését végül a legfelsőbb bíróság fogadta el, miután bizonyítottnak találta, hogy a nő állapota visszafordíthatatlan. Az Eluana mesterséges táplálását megszüntető orvosi stáb közlése szerint a gépeket a héten kapcsolják le, a halál az ezt követő két hét alatt következik be. Az "Eluanáért" elnevezésű orvos- csoport vállalta a feladatot, így nehezítve meg az ellenük tervezett esetleges eljárást.

Magyarországon év elején került újólag napirendre az
eutanázia. Bitó László orvos-jogász Boldogabb élet - Jó halál című kötete kapcsán beszélt róla: - Alkotmányellenes a gyógykezelés visszautasításához való jog Magyarországon, mivel nem biztosítja az esélyegyenlőséget. Ha egy szívbeteg nem akar kezelést, lehetséges, hogy egy nap után meghal. De ha egy áttétes csontrákos ember utasítja vissza az ellátást, évekig is szenvedhet.

Az Alkotmánybíróság 2003-ban foglalt állást az aktív eutanáziáról, kimondva, a gyógyíthatatlan beteg önrendelkezési jogának része, hogy élet és halál között dönthet, halála időpontját maga választhatja meg. Ennek értelmében a hatályos szabályozás, amely nem teszi lehetővé, hogy a haldokló szenvedései megrövidítése érdekében orvosi segítséget kérjen, az önrendelkezési jogot korlátozza. Az ellátás visszautasításához való jog korlátainak felülvizsgálata a törvényhozókra hárult.

A passzív eutanázia mindazonáltal engedélyezett. Az orvosi kezelés a beteg beleegyezésétől függ, és a páciensnek joga van az ellátás visszautasítására, még az életmentő kezelések esetében is. Ezt azonban olyan bonyolultan szabályozzák, hogy rendkívül nehézkessé válik e jogok érvényesítése, így nem minden, önmagáról dönteni képes beteg tud élni az önrendelkezés lehetőségével. Az dönthet az életmentő ellátás visszautasításáról, aki az orvosok által igazoltan olyan súlyos, gyógyíthatatlan betegségben szenved, mely az orvostudomány jelenlegi állása szerint rövid időn belül halálhoz vezet. Akiről azonban tudni, hogy halálos beteg, és számítani lehet rá, hogy betegsége alatt szenvedni fog a fájdalomtól, de azt nem tudják megmondani, hogy még meddig fog élni, az nem kérheti az életet meghosszabbító kezelések elhagyását.

Egy felmérés szerint hazánkban az emberek 64 százaléka támogatja, 31 százaléka ellenzi az eutanáziát.

Dátum nélküli archív képen a tizenhét éve kómában fekvő lány
Dátum nélküli archív képen a tizenhét éve kómában fekvő lány
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.