Tavaszcsalogatás olcsó növényekkel

A kertészkedő északi népek találták ki, hogy még a hidegben télen is telerakják ablakaikat virágzó növényekkel, és a színpompás párkányon szemlélik a fagyos külvilágot. Nálunk is bőven lehet olcsó növényekből válogatni, a korai szépségnek azonban ára is van: szinte mindegyik mérgező.

Még sok fagyos nap van hátra a mostani télből. Igaz, néhány cserje rügyei már duzzadoznak, de hiába melegedett az idő, még felesleges a kertben a legjobban siető hagymások virágait lesni. Bár ilyen időjárás esetén a legrettenthetetlenebbek akár még a szabadban is találnak maguknak munkát, ambícióinkat mégis inkább a lakásban kell kiélniük. A dán, a holland, a skandináv növénykultúra része a virágablak. Az Európa hidegebb tájain élők képtelenek kivárni a késői tavaszt, és ablakaik belső párkányaira friss tavaszi virágok tömegét ültetik. Akinek már hiányoznak a virágos növények, bőven választhat a korai primulák, árvácskák, fokföldi ibolyák, jácintok és más korai hagymások sokasága között. Szaporításukkal nem nagyon érdemes foglalkozni, mert viszonylag olcsón megvásárolhatók.

Az ablakokba tavasz csalogatható a különleges életritmusú, amúgy a szabad földbe való kétéves és évelő növényekkel, valamint a korai hagymásokkal. Ilyenkor, amikor, világos napokon is kevés a fény, a jácint és a ciklámen még a kezdőknek is sikerélményt adhat. Nem is számít igazi kertészsikernek, ha például a nagyobbacska jácinthagyma egy-másfél hét alatt, napról napra növekedve pompázatos virágot nevel. Két hét alatt tavaszi virágpompa varázsolható a törpetulipánokból és nárciszokból is. Ezeket a nagy hagyma ellenére bátran lehet ültetni, ugyanis nem nőnek 20-25 centinél magasabbra. Ha az édes illatú jácintnak jó világos helyet találnak, akkor egy hónapig is megőrzi virágát, a jácinthagyma pedig megfelelő ápolással több évig élhet.

Ciklámennel is érdemes próbálkozni. Virága és levele egyaránt szép. Nem könnyű azonban megtalálni számára egy átlagos lakásban az ideális helyet, ugyanis a fényt és a 15 foknál nem magasabb hőmérsékletet kedveli. Ahol viszont jól érzi magát, hónapokig virágzik. Különböző, fehér, rózsaszín, bíbor, bordó, lila - cirmos - virágai és a levelek mintázata is lenyűgöző. Az otthoni ciklámentartás legkényesebb pontja az öntözés. A levelet és a virágot óvni kell a közvetlen víztől. Ezért lehetőleg csak az alátétbe szabad kevés vizet önteni.

A dúsan fejlődő, színes bokrocska tavasszal a melegebb idő beköszöntével árnyékos helyre - lesz, ami lesz alapon - kiültethető. (Egy borostyánnal borított fal árnyékos tövébe szoktam cserepeit a nyárra eldugni, időnként nyáron is megmutatja szép virágait.)

Népszerűek a primulák is. Ezek a számtalan színváltozatban terjedő növények szártalan kankalinok. Ha egyenletesen nedvesen sikerül a földjüket tartani, akkor egyesével vagy különböző színváltozatainak összeültetésével gyönyörű, színes mező varázsolható belőlük az ablakpárkányra.

A dobozokban egyesével vagy külön edénnyel együtt kapható előkezelt jácint-, amarillisz- és tulipánhagymákat nem kell két hónapig hűvös helyen pihentetni, hanem azonnal felhasználhatók. Sokakat érhet meglepetés, ugyanis gyakorta nem a díszes borító virágcsodája bújik elő, csak egy ahhoz hasonló, szerényebb változat. Ilyenkor nem feltétlen a nemesítő, hanem a körülmények hibáztathatók.

Az ablakpárkányra helyezett hagymástálra, jácintüvegre 4-5 napra egy újságot kell rakni, hogy némi párás mikroklíma alakulhasson ki. Addig kell a védelmet biztosítani, míg a virágrügy szélső levelein már látható a virág színe. Szolid locsolás szükséges, és arra kell ügyelni, hogy a növény 15 fok körüli hőmérsékleten legyen. Az amarillisznál is fontos az öntözés. Addig, míg a virágzati szár meg nem jelenik, csak nagyon kevés nedvességet igényel, ha ugyanis bőven jut a hagyma vízhez, akkor hatalmas zöld leveleket hajt a virág helyett. Ha a hősugárzó az ablak alatt van, akkor alkalmi terelővel a közvetlen hőhatástól meg kell védeni.

Az ablakba való, tél végén is virágzó, amolyan "használat után eldobható" növények vásárlásakor ugyanúgy kell eljárni, mintha palánta kerülne a kosárba. Ha sokat akarnak vásárolni, akkor az árakról érdemes előbb tájékozódni. A legdrágábbak a virágboltokban, ahol nem is biztos, hogy a legjobb minőséget kapják. A legolcsóbb növényeket a nagy bevásárlóközpontokban, a legszebbeket és az elfogadható árúakat azokban a kertészetekben találják, ahol nevelésükkel foglalkoznak. E három véglet között számtalan átmenet lehet. Arra azonban ügyelni kell, hogy olyan leveles növényt válaszszanak, amelynek szép, sötét, egészséges levélzete és sok bimbója van. Ha kókadt vagy rothadó, elszáradt levelei vannak, akkor azt hagyják ott. Nem biztos, hogy maga a növény beteg, de az ilyen minősíti a kereskedő hozzáállását. A gyakorló hobbikertészek is tudják, hogy kevéske törődéssel felturbózható egy gyengén mutató növény is. Hagymás növényt, ha nem vágott virágként vázába szánják, legfeljebb bimbós állapotban vásároljanak.

Bevetésre várva
Bevetésre várva
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.