A megyeszékhelyeken is száll a por
Botka elmondta: a városban nincsenek olyan nagy üzemek, amelyek leállításával vissza lehetne fogni a károsanyag-kibocsátást, a gépjármű-forgalmat azonban csak akkor korlátozzák, ha nem marad más lehetőség.
Miskolcon a hét végén az önkormányzat a helyi médián keresztül hívta föl a lakosság figyelmét az erős légszennyezettségre és lehetséges ártalmaira. - mondta érdeklődésünkre Csizmadia János, a polgármesteri hivatal környezetvédelmi osztályvezetője. Arra kérték a kétütemű és diesel üzemű autók tulajdonosait, ha nem feltétlenül muszáj, ne használják járműveiket.
A szálló por napi átlagkoncentrációja az elmúlt napokban Debrecenben is elérte a tájékoztatási fokozatot, volt olyan időszak, amikor a légszennyezettség meghaladta a riasztási küszöböt is - a cívisvárosban mégis úgy döntöttek: egyelőre nem szükséges korlátozást bevezetni.
Gadus István önkormányzati képviselő, az SZDSZ Hajdú-Bihar megyei szervezetének elnöke sajtóközleményt adott ki, amelyben felszólította Kósa Lajost, Debrecen fideszes polgármesterét, hogy Debrecen lakóinak az érdekében tartsa be a szmogriadóval kapcsolatos városi rendeletet, haladéktalanul tegyen eleget riasztási és szervezési feladatainak. Kovács Zoltán, az önkormányzat kommunikációs tanácsnoka tudósítónknak elmondta: konzultáltak a Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséggel, amelynek szakemberei úgy vélekedtek, hogy miután Debrecenben hétvégenként erősen csökken a forgalom, korlátozásra egyelőre nincs szükség. Hozzátette: az időjárástól és a légszennyezettség további alakulásától teszik függővé, hogy elrendelnek-e szmogriadót a következő napokban.
A hétvégén Esztergomban, Sopronban, Dorogon, Székesfehérváron, valamint Egerben és Salgótarjánban is a tájékoztatási határértéket meghaladó levegőszennyezettséget mértek.